Yeni, Üniversiteye Giriş Sistemi Ne Zaman Başlayacak ?

0
1334

MEB, Üniversiteye giriş sisteminde ÖSYS’den çok TEOG gibi bir sistemin peşinde. Yani lise boyunca edinilen ortalama ve yapılacak sınavlar ile birlikte, üniversitelerin uygulayacağı ek sınavlar, üniversitelere kabul edilme geçerli olacak. Peki uzun süredir konuşulan yeni sistem ne zaman uygulamaya sokulacak ?

Halihazırda lisede okuyan öğrencilerin yeni sistem için endişelenmesine gerek var mıdır ?

Üniversiteye girişte TEOG sistemi:

Sistemin 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren hayata geçirilmesi için projeler de hazırlandı. Öğrenciler liselerde matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji gibi temel derslerden oluşan merkezi sınavlara girecek. MEB’in yapacağı bu sınavlar üniversiteye geçişte toplam puanın yüzdelik bir kısmını oluşturacak.

Üniversiteler ayrı sınav yapacak:

Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent gibi yüksek kaliteli üniversitelere girişte sıkıntılar yaşanma ihtimaline karşı da üniversitelere de sınav hakkı verilecek. Fakülteler, sözel ve sayısal bilgi ölçümlemesinin yanı sıra yetenek sınavı da uygulayacak.

sınavsız ikinci üniversite

– ‘Orta Öğretimden Yüksek Öğretime Geçiş Sistemi’ de değişecek. Üniversiteye girişte LYS ve YGS olmayacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren, yeni sistem hayata geçecek.

– Tıpkı TEOG’da olduğu gibi, lise döneminde birkaç kez temel derslerden oluşan merkezi sınavlar yapılacak. MEB’nin gerçekleştireceği bu sınavlar, üniversiteye geçişte belli yüzdelerle ağırlık taşıyacak.

– Ders notlarının yanı sıra öğrencinin sanat, spor ve boş zaman etkinliklerinden oluşan ders dışı uğraşları puanlandırılacak. Böylece öğrencinin düzeyi ve ilgi alanı şekillenmiş olacak.

– Bu ölçümler yapılırken, teknolojiden en üst düzeyde yararlanılacak. Tablet bilgisayarlarla dersler, interaktif uygulamalar öngörülüyor. İstanbul’daki ve Hakkari’deki Öğrenci aynı sunumu görecek.

Bir yorum bırakın