Yeni YGS Baraj Puanı 150 Oldu

0
1998

YGS baraj puanlarından biri olan 140 puanı, 150’ye çıkarıldı. Gribilge.com olarak YÖK’ün yeni uygulaması ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Not: LYS’lere katılmak için gerekli olan 180 barajı değişmemiştir. Değişen baraj daha önce 140 olan barajdır. Bu puanla AÖF önlisans, çeşitli YGS bölümlerine giriliyordu.

150 YGS Barajı, 2016’dan itibaren uygulanmaya başlayacak:

2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacaktır.

YÖK’ün Duyurusu:

YÖK, ÖN LİSANS, AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI İLE ÖZEL YETENEKLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARA GİRİŞTE KULLANILAN

YGS BARAJ PUANINI YÜKSELTME KARARI ALDI

24.12.2015 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) uygulanan 140 baraj puanının 150 puana çıkartılması kararı alınmıştır.

Bilindiği üzere, lisans programlarını tercih edebilmek için ham puan olarak %20 başarıya tekabül eden 180 baraj puanı,  ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için %10’luk başarıya eşdeğer olan 140 baraj puanı uygulanmaktadır.

Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılması başarı beklentisinin %10’dan %12,5’a çıkması yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşımaktadır.

Bilindiği üzere Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık programları için sıralama tabanı getirilmesi ile ilk defa taban puanlar yükseltilirken, bugün kabul edilen yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacaktır.

ygs rehberlik

Son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırmıştır.

Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır.

Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi gerektiğini bildiğimizi ve bunun içinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyuna ifade ederiz.

Bir yorum bırakın