Yeni YÖK Kanunuyla Harçlar Geri Gelebilir

0
1200

YÖK’ün bu sene hazırladığı ve MEB’e sunduğu yeni yasa tasarısında devlet üniversitelerinin gelir kaynakları kısmında: “öğrencilerden alınacak katkı payı” ifadesi yer almaktadır. Eğer yasa tasarısı kabul edilirse öğrenciler tekrar harç/katkı payı ödemeye başlayabilir. 

Yasa kabul edilirse muhtemelen bu uygulama, 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında geçerli olacaktır. Bakanlar kurulu zaten her yıl katkı payı ücretlerini belirlemek için toplanmaktadır.

Bülent Arınç, üniversitelerde harçların kaldırıldığını açıkladığında üniversite yönetimleri bu kararın üniversiteleri mali açıdan zora sokacağını savunarak, YÖK’e itiraz etmişlerdi.

 

İlgili yasada devlet üniversitelerinin gelir kaynakları şöyle belirtilmiş: 

 

“Devlet katkı payı, Hazine yardımı, öğrenci katkı payları ve öğrenim ücretleri, Basıl ya da görsel ders malzemeleri, kitap ve yayın satış gelirleri, taşınır ve taşınmaz mal gelirleri, döner sermaye işletmelerinden aktarılacak tutarlar, bağış yardım ve diğer gelirler. Devlet yükseköğretim kurumlarının giderlerinin karşılanması devlet katkı payı, öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti.”

Taslakta, devlet üniversitelerinin giderlerinin finansmanında, öz gelirler, cari giderlerin karşılanması amacıyla devletçe yapılacak katkı ile hazine yardımlarının kullanılması da öngörülüyor. Cari giderlerin finansmanı da devlet ve öğrenci tarafından katkı payı olarak belirtiliyor.

VATAN

Bir yorum bırakın