Yerel Seçimde Sandık Görevlileri Kaç Para Alacak ? (2014)

0
2034

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde görev alacak olan memurların kaç para alacağı belirlenmiştir.

Yüksek Seçim Kurulu 09/01/2014 tarih ve 25 sayılı kararıyla ödenecek gündelik miktarı ilişkin bir karar almıştır. İlgili karara göre; seçimde sandıklarda görev alacak sandık kurulu başkanı, sandık kurulu memur üyesi ve siyasi parti üyeleri aşağıda belirtilen miktarda gündelik alacaklardır.

  • Başkan 71,00 TL
  • Üye 62,00 TL

Yüksek Seçim Kurulu’nun 19/01/2014 tarih ve 90 sayılı kararı gereğince ise;

Sandık kurullarına yapılacak ödemeler:

a) Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 4 (dört),
b) Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç),
c) Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 3 (üç),
ç) Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 2 (iki),
d) Siyasi parti üyelerine 1 (bir),

miktarda gündelik ödenecektir. Bu kararlar gereğince Sandık Kurullarında görev yapanların gündelik ücretleri aşağıdaki gibi hesaplanmıştır:

Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 4 (dört): 4×72=288 TL
Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç): 3×72=216 TL
Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 3 (üç): 3×62=186 TL
Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 2 (iki): 2×62=124 TL
Siyasi parti üyelerine 1 (bir): 1×62= 62 TL
Seçimde görevlilere yapılacak ödemeler herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak.

Seçimlerde sandık kurulu başkanı ve üyesi olarak görev yapanlar ile seçim islerinde görevlendirilenlere yapılacak tüm ödemeler, ilçe seçim kurulu adına açılacak vadesiz bir hesap aracılığıyla yapılacak; kesinlikle elden ödeme yapılmayacak. Hak sahiplerinden hesap açtırılması istenmeyecek, kimlik kartı bankaya ibraz edilip ödemenin yapılması sağlanacak. Ayrıca, banka ile yapılacak anlaşmada banka tarafından herhangi bir kesinti yapılmasına izin verilmeyecek.

Mahalli idareler seçimleri için gönderilecek ödeneklerden hak sahiplerine yapılacak ödemeler 31 Temmuz 2014 tarihine kadar devam edecek. Buna rağmen ödenmeyen miktar olursa, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği göz önünde bulundurularak, seçim çalışmalarından dolayı hak edişlerini alamayanların ücretlerini almaları mümkün olduğundan, ödenmeyen paraların 01 Ağustos 2014 tarihi itibariyle mal müdürlüklerinin emanet hesabına yatırılması ve bu tarihe kadar hak edişlerini alamayanların listesinin çıkartılarak ilgili mal müdürlüğüne yazı ile bildirilmesi ve seçimlerde
görevli olup hak edişini alamayan kişilerin seçmen kütük bürosuna müracaat etmeleri halinde mal müdürlüklerinden hak edişini alabilmeleri sağlanacak.

Bir yorum bırakın