Yeşilay’dan Bağımlılık Konusuna Yönelik Yüksek Lisans Bursu

0
1436

Yeşilay, bağımlılıklar alanında çalışma yapmayı planlayan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine aylık 750 ila 1000 tl arasında değişen burs verecek.

Yeşilay, üniversitelerde, enstitülerde ve araştırma merkezlerinde tütün-sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar, alışveriş ve diğer bağımlılık türleri ile ilgili tez çalışması yapacak ve Yeşilay’ın bağımlılık çalışma alanlarına katkıda bulunacak Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine burs desteği sağlıyor. Son Başvuru Tarihi 25.12.2015, saat 17:00’dır.

ÖZEL KOŞULLAR
Öğrencinin; Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi (Toksikoloji), Halk Sağlığı Enstitüsü, Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İlahiyat Enstitüsü alanlarında yüksek lisans veya doktora programlarından birinde kayıtlı olması.
Yönetmeliğin 1. maddesinde belirtilen amaç ve 6. maddesinde belirtilen konularda, kayıtlı olduğu üniversitelerin Enstitü veya Araştırma Merkezleri’nce yüksek lisans veya doktora tez önerisinin kabul edilmiş olması ve tez önerisinin kabulünden azami 6 ay süre geçmemiş olması.

yeşilay logo

BURS VERİLECEK BAĞIMLILIK KONULARI
Tütün-Sigara Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı
Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
Teknoloji Bağımlılığı
Kumar Bağımlılığı
Diğer bağımlılık türleri

Yukarıdaki bağımlılık türlerinde özgün araştırmalara dayanılarak hazırlanacak yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarına tez araştırma bursu verilecektir.

BURS MİKTARI ve SÜRESİ
Yüksek Lisans öğrencileri için 12 ay boyunca toplam 9.000 TL (12 Ay x 750 TL),
Doktora öğrencileri için 18 ay boyunca toplam 18.000 TL (18 Ay x 1.000 TL)’dir.
Ödemeler burs almaya hak kazananların açıklanmasından sonra yapılır. Burs süresi ilk burs ödemesinin yapıldığı ay itibariyle başlar ve aralıksız olarak burs süresinin bitimine kadar devam eder. Mazeret nedeniyle tez süresi birer yıl uzayan öğrencilere herhangi bir ödeme yapılmaz.

BURSUN KESİLMESİ
Bursiyerin, burs başvurusunda bulunduğu ve sözleşmede taahhüt ettiği alanda tez yazmaması durumunda,
Herhangi bir nedenden dolayı tez konusunu değiştirmiş olması durumunda,
Lisansüstü öğrenim gördüğü kurum ile ilişiğinin kesilmesi ve öğrenciliğinin bitmesi durumunda,
Bursiyerin üniversite dışında herhangi bir kurumda sigortalı olarak tam zamanlı çalıştığı tespit edilmesi durumunda, burs kesilir ve bursun kesildiği tarihe kadar yapılan ödemeler için bursiyere rucü edilir.

BAŞVURU VE GEREKLİ BELGELER

Başvuru için gerekli belgeler taratılarak eksiksiz olarak [email protected] adresine gönderilecektir. Söz konusu mail başlığının (Aday Adı Soyadı) – BRS3/2015 olması ve mail ekinde sunulacak belgelerin Word, PDF veya JPEG formatlarında olması gerekmektedir. Başvuru sonrasında burs desteği almaya hak kazanan öğrenciler kesin kayıt için gerekli belgelerini Türkiye Yeşilay Cemiyeti Hocapaşa Mah. Kennedy Cad. No:3 Sepetçiler Kasrı Fatih/İSTANBUL adresine şahsen veya posta yolu ile göndereceklerdir.
Burs başvuru formu (Bilgisayarda doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanmalıdır)
Öğrenci belgesi (2015 yılı tarihli)
Transkript (Not durum belgesi)
Varsa dil belgesi (IELTS, TOEFL, YDS, KPDS, ÜDS vb.)
Yüksek lisans ve/veya doktora tez önerisinin kabul edildiğini gösteren enstitü tarafından hazırlanmış belge
Adayın ayrıntılı özgeçmişi (varsa yayınları, bildiri sunarak katıldığı akademik etkinlikler)
Adayın tez danışmanı dışında, ders aldığı veya birlikte çalıştığı akademisyenlerin en az birinden alınmış referans mektubu
Adli sicil kaydı
Niyet mektubu (Burs programına neden başvurmak istediğine dair en fazla bir (1) sayfalık yazı)

SONUÇLARIN İLANI
“Yeşilay Tez Araştırma Bursu” değerlendirme sonuçları Seçici Kurulun değerlendirme ve karar toplantısında elde ettiği raporla tespit edilir. Sonuçlar, başvuranlara e-posta aracılığıyla bildirilir.
Sorularınızı [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz.

İlgili belgelere ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bir yorum bırakın