YGS Başvuruları Nasıl Yapılacak ? (2013)

62
9672

Bu yıl Yükseköğretime Giriş Sınavına (YGS) başvuru yapacak olanlar için kılavuzda yer alan bilgilerle küçük bir yol haritası hazırladık. Başvurudan önce kesinlikle 2013 YGS kılavuzunu incelemelisiniz.

Not: Başvuru Formu için tıklayınız.

 

>>> YGS’ye başvuru kısa anlatım için tıklayınız. <<<

Kimler nasıl başvuru yapacak ?

Mezun olmamış öğrenciler, son sınıf öğrencileri başvurularını kendi okulları aracılığıyla yapacaklardır. Kendi okullarında yapılmıyorsa okul müdürlerinden bilgi alacaklar.

Mezun adayların başvuruları:

♦ 2011-ÖSYS ve 2012-ÖSYS’’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmamış olan adaylar,
♦ 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS’’ye başvurmuş olanlardan son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde (Aday Başvuru Formunun 12-18. alanlarında) değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilirler.

Mezun durumdaki adaylardan 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS’’ye bir Başvuru Merkezi aracılığıyla
başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde (12-18. alanlarda) değişiklik olmayan adaylar, başvurularını; bireysel olarak İnternet Aracılığıyla (osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirler.

YGS Başvuruları Nereye Yapılacak ? Şekil:

YGS Basvuru

Kimler Posta ile başvuru yapabilir ?

Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapması gereken adaylardan, başvuruların yapılacağı tarihler arasında zorunlu askerlik görevini yerine getirme, yurt dışında bulunma, sürekli ve ağır hastalık ya da tutukluluk/hükümlülük gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını durumlarını belgelemek şartıyla postayla yapabileceklerdir.

Başvuru Merkezleri:
Ortaöğretim Kurumu Liseler (Okul) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri

Başvuru Ücretinin Yatırılması: Başvurudan önce sınav ücretleri bankaya yatırılmalıdır. Sınav ücreti yatırılmadan başvuru yapılamaz. bkz. 2-15 Ocak 2013 YGS Başvuru Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak ?

Aday Başvuru Formu: Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar kılavuzun 2.4. maddesini ve Aday Başvuru Formunun arkasındaki açıklamaları dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklardır. Aday başvuru formu örneği aşağıdadır:

f) Aday Başvuru Formunun Onaylatılması: Son sınıftaki (son sınıfta okuyan) adaylar Aday Başvuru
Formundaki öğrenim bilgilerini kendi okul müdürlüklerine onaylatacaklardır

62 YORUMLAR

 1. mersin üniversitesi tarih 2.sınıf ögrencisiyim şuanda hala okuyorum.ygs ye başvuru yapacam.türkçe ögretmenligi istiyorum.ygs başvuru formunda okul türü bölümüne ne yazacağım mezun olduğum liseyi mi şuanda okuduğum üniversiteyi mi yazacağım lise diploma notu mu girecek kazanırsam okuduğum tarih bölümününden kaydımı kolay silderebilir miyim şuanda üniversiteye kayıtlı olduğum için türkçeyi kazanırsam beni yerleştirirler mi yoksa sen zaten okuyon derler mi ….

  • mezun olduğunuz liseyi yazacaksınız. kayıt kolayca silinebilir. yerleştirme yapılır zaten ikisini birden devam ettirmeniz zor olur.

 2. 98 yilinda önlisanstan mezun oldum.bu sene seneler sonra üniversite sinavina girmek istiyorum aday basvuru formunda ögrenim bilgileri kismina okul adi-türû alan adi okul numarasi,bitirme yilini lise diplomama göre mi yazmam gerek yoksa önlisans a mi ? tesekkurler

 3. Birde başvuru formunu lise mudurlugune verirken basvuru formu ekinde neler goturmem gerektigi konusu da yardimlarinizi rica ederim

  • yanınızda kimlik numaranız, bankaya ödeme yaptıgınıza dair dekont ve öğreniminizde değişiklik olduysa diplomanız veya onaylı örnegi.

 4. merhaba bu sene ygs ye giricem .şuanda üniversitede okuyorum 3. girişim olucak. bireysel başvuru mu yapmalıyım ? ayrıca 3. kirişte orta öğretim puanı ilk sene aldığım tam puan mı gelir yoksa puan kırılır mı? teşekkürler

 5. Merhaba,
  Ben 2 yıllık aöf 1. sınıf öğrencisiyim sınavsız geçişten yararlanarar okuyorum. bölüm değiştirmek istediğimden son büt sınavına gırmedım. şuanda bölümümü değiştirmek istyrm ve sınavsız geçişten yararlanarak.2 yıllık sınavsız geçiş şeklinde başka bir bölüme geçmek için ygs kayıt işlemi mi yapmam gerekiyor.? önce bankaya parayı yatıracağım sanırım? ve başvuruyu ınternetten mı yapacagız?

  Teşekkürler Şimdiden

 6. bir yükseköğretim programını geçiş hakkım ila kazandım fakat kayıt yaptırmadım şuanda mezun durumdayım terkar sınava giricem internetten kendim bireysel başvuru yapabilirmiyim yoksa başvuru merkezlerinden birinden mi başvuru yaptırmam mı gerekiyor. ayrıca geçiş hakkım bu yılda geçerli mi geçiş hakkı tüm meslek liselerinden endütsri meslek liselerinden de mezun olanlar için mezuniyet yılı gözetilmeksizin geçerliliği devam etmekte midir

  • geçiş hakkında yönelik bir kısıtlama oldugunu sanmıyorum. yani yaptırabilirsiniz fakat öğrenim bilgileriniz değiştiğinden bir başvuru merkezinden yapınız.

 7. liseden geçen sene mezun oldum tercih yapmadım. bu sene internetten bireysel başvuru yaptım. ama internetten yapmanın sıkıntı çıkaracağını söylediler ne kadar doğru….

  • geçen yıl başvuru mu yapmadınız, yoksa sadece tercih mi yapmadınız ? diplomanızla birlikte bir liseye gidip başvurmanız daha iyi olur.

 8. slm ben bir yükseköğretim proğramına kayıtlıyım ygs ye netten başvurabilirmiyim eger başvuramazsam diplomamı götürmek zorundamıyım

 9. mrhb ben 2 yıllık myo bitirdim şuan işletme öğrencisiyim 12. ve 18. alanlara ne yazmalıyım vede bu işlem parayı yatırıp başvuruyu bireysel olarak netden yapabillirmiyim …eger yapamazsam hafta sonu ygs başvuru merkezleri açık mı acaba

  • 12 ve 18. alanlara bilginizi lise diplomanızdan yazınız. başvuruyu nereye yapabileceğiniz konumuzda açıkça belirtilmiştir. son başvurunuzdan bu yana öğrenim bilgilerinizde değişiklik oldugundan internetten yaptıramazsınız.

 10. meraba. ben unıde okuyorum 2011 de basladım uniye. bu yıl yıne basvurucam 2011 de ınternt uzerınden bıreysel basvuru yaptım sımdıde kendım basvuru yapsam sıkıntı cıkar mı ayrıca bır yuksek ogretım programına kayıtlıyım bunu mu ısaretlemek zorundayım???

  • en son ösysye girişinizden bu yana öğrenim bilgilerinizde değişiklik oldu mu ? diyelim lise bittiğinde sınava girdiniz ardından üniversiteye başladınız. bu değişiklik sayılır o nedenle herhangi bir liseden başvuru yapmanız daha garanti olur.

   Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım. 6

   evet.

  • ais.osym.gov.tr ‘ye giriş yapın yeni şifre ve kimlik numaranızda başvurular kısmından YGSyi kontrol edin. başka bir işleme gerek yok. sınav yaklaştıgında giriş belgenizi yine oradan alabileceksniz.

 11. ben gecen sene üniversiteye kaydımı yaptırmıştım ama gitmedim. Bu sene tekrar sınava girecegim eger tekrar üniversite kazanırsam gecen seneki üniversite sorun yaratırmı ya da sınıf tekrarı diye görünür mü? tesekkürler.

  • tekrar örgün eğitim kazanırsanız geçen yıl kazandığınız üniden kaydınızı sildirip yeni kazandığınıza geçebilirsiniz. sınıf tekrarı yapmış olmuyorsunuz gitmemekle sadece okulunuz uzuyor 1. üniversiteniz için.

 12. Merhabalar;
  Şuan 4 yıllık bir üni’de 4.sınıfı okumaktayım. Boğaziçi üni’de ingilizce hazırlığı paralı olarak okuyacağım. Tek şartları öğrenci durumda olmak. Yani sınavla tercih etmemi gerektirmiyor. Onun için öylesine ygs’ye gireceğim aöf tutturmam yeterli. Şuan öğrenim durumda oldugumdan 6. madde seçmem gerek. Bankaya 40 tl yatırdıktan sonra. Nasıl bir yol izleyeceğim? İnternetten yapabiliyor muyum?

 13. merhaba. ben suanda lıse son snıf ogrencsym. 2yıllık gecs hakkımı kullnmak ıstıyrm. ben bankya dırek prayı yatrdm ve basvuru ypmadm . ilk önce basvuru formunu doldurup sonramı pra yatırmalıydım . formu snradan dldursak sorun olurmu tşkler

  • formu ücretten sonradan dolduracaksınız başvuru için bir liseye gidin yardımcı olurlar. formu iletmeden para yatırmanız başvuru yaptınız anlamına gelmez. 15 ocak son gün.

 14. mrhb bn ygs ye 2011 2012 de basvuru yapmadım.giriş ücretinide bugun yatırdım yanı 12,01,2013 te ılla uzerınden bı kac gun gectıkten sonramı kayıt yaptırmalıyım.

 15. Merhaba. Ben 2000 yılında liseden mezun oldum, 2008 yılında da lisansı bitirdim hukuk okumak istediğim için bu yıl tekrar sınava girmek istiyorum. Diplomam üniversitede kaldı, parayı yatırdığımda bilgilerimin cıkıp cıkmayacağından emin değilim. Bilgilerimin çıkmaması durumunda parayı geri alabilir miyim? Bir sorumda şu, ben EA mezunuyum lisede, başvuru formunda “Alan adı” kısmına Türkçe Matematik kodunu mu gireceğim? Şimdiden teşekkürler

 16. Selamlar uni. den 2012 de mezun oldum 2012 kpss sınavınada girmistim. Acaba parayı yatırdıktan sonra bireysel başvuru yapabilirmiyim yoksa bi başvuru merkezine gitmem gerekirmi ?

 17. Başvuru bilgilerinde yanlışlıkla herhangi bir öğretim kurumuna yerleştirilmedim yazdım ama şu an üniversiteye kayıtlıyım bunu nasıl düzeltebilirim?

  • o bilgiler değiştirilmiyor isterseniz ais.osym.gov.tr adresinden giriş yapıp deneyin. başvuru merkezindekiler değiştirebiliyor diye biliyorum.

 18. Peki bunu düzeltmeden girsem herhangi bir sıkıntı olur mu?Bir de bunu sınav tarihine kadar bir yere başvurarak değiştirebilir miyim?Yoksa o da bugün son mu?

  • bugün sondu. daha önceden başvurmuş olsanız bu sorun düzeltilebilirdi. Sorun olur da tam olarak ne olur bilemiyorum. ÖSYM’ye sormanızı öneririm: 90(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral)
   söylediklerini bizimle paylaşırsanız sevinirim.

  • başvuru tarihleri bittiğinden düzeltemezsiniz. aobp hesaplanırken sorun çıkarabilir, kendi sistemlerindeki bilgiler mi yoksa başvuru formundan hareketle mi hesaplıyorlar bilemiyorum.

 19. merhaba ben gecen yıl yerleştim fakat kayıt olmamıştım bu yıl ygs ye basvuru yaptım ama öğrenım bılgımd e bir yanlışıklık yaptım geride düzeltemedım ösym ankara bılkente dilekçe yolladım sizce bır sorun olur mu ?

 20. başvurumu yaptım. ama tercih ettiğim illeri (sınav merkezlerini) değiştirmek istiyorum.. değiştirebilir miyim nasıl ypabilirim cevap verirseniz sevinirim…

 21. mrb ben 2012 de 2 yıllık bir bölüm kazandım kayıt da yaptırdım fakat geri dönüp tekrardan üniversite sınavına hazırlandım. acaba bu sene okul puanım kırılırmı . üniversitede su an kaydım var

 22. ben şimdi bankaya 40 tl para yatırdı sınava girmek için ama sınavı kazanamadım 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum bu yatırdıgım parayla geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum yoksa ayrıyetten 10 tl daha yatırmam gerekiyormuydu ?

 23. hocam merhaba bişey sormak istiyrum. ben bu sene kazandım üniversiteyi kayıt yaptırdım harcımıda yatırdım ama aani kararla vazgectim gitmekten ve terkar hazırlanıyorum. okula hiç baslamadım. hocam ygs basvuru formunda neyi işaretlicem ben? bir yüksekögretim kurumuna kayıtlıyım diyemi işaretlicem. hocam kayıt yaptırdım hatta harcıda yatırdım ama okula bi gün bile gitmedim. hocam acıl cevap verırsenız çok sevinirim

 24. merhabalar ben şu anda üniversite 1.sınıfta okuyorum fakat sınava gireceğim başvuru yaptım ama aklıma birşey takıldı eğitim bilgileri kısmında mezun olduğum lise yazıyor aşağıdaki uyarıda da eğitim bilgilerinde değişiklik olanların ösym ye dilekçe vermesi gerekiyor diyor dilekçe vermeli miyim yoksa eğitim bilgilerinden kasıt son mezun olunan okul mudur

 25. mrb ben 2012 üniv. yerleştim bu sene tekrar sınava girmek istiyrm sınav bilgilernde yükseköğretim kurumnda okuyrmu işaretledm acaba puanım kırılır mı ?

Bir yorum bırakın