YGS Değerlendirme: 2013 YGS Soruları Zor Muydu ?

0
3889

YGS soru değerlendirmelerini sınavın ardından bu başlıkta yapacağız. Sınav soruları zor muydu kolay mıydı ?

Sınavda derslere göre zorluk ve kolaylık görüşlerinizi yorum kısmından belirtirseniz konu içine ekleyeceğiz böylece adaylar, diğer adayların başarısını genel olarak görmüş olacaklar.

ÖSYS’de öğrencinin kendi başarısının yanında diğer öğrencilerin başarısı da çok önemlidir. Bu nedenle böyle bir konu açalım dedik.

YGS Sınav Yorumları:

sosyal ve türkçe’yi 1 saatte kalemi dahi açmadan bitirip, geri kalan 1 saat 40 dakikada matematiği zor bitirdiğim sınav. sosyal ve geometri kısmı biraz zorlayıcıydı. ayrıca silgi çok kötüydü, faber-castell’miş bir de…

bir tmci olarak yine matematiğin beni batırdığı sınav. sosyal bana kolay geldi hızlı bitti. türkçe ortanın zoruydu. matematik ise bana göre zordu ama yapan yapmıştır.

benim girdigim yila gore genel olarak cidden kolay bir sinavdi. turkce zordu, ama yarim sayfalik paragraf sorulari goremedik pek. tarihte beni siken kosullu sorulardan cok cok az vardi, o yuzden sosyal da genel olarak zor degildi. dinle felsefe de oku yorumla iste.
80 dk sonunda turkce sosyal bitmis,isaretlemelerini de yapmis bir vaziyette matematige basladim. gecen yillara gore gayet acik,bilenin ve hizli olanin ortaligin amina koyabilecegi bir matematikle karsilastim. zaten sayisalci oldugum icin fenle pek ilgilenmedim yorum yapamiycam o yuzden.
cemberde alan,dunyanin sekli,yarim sayfalik paragraf sorulari, felsefe sorulari,kosullu tarih sorulari sinavin eksikleriydi galiba. (ekşi sözlük, yazar: revenaris)

Yazar: Friel (Ekşi Sözlük)

1) türkçe soruları yine uzundu paragraf soruları kolaydı ve yapılabilinirdi dil bilgisi sorularında ise zorlananlar olmuş olabilir. yazım kuralları soruları çelişkiliydi.

2) tarih soruları uzundu. ikilemde kalınacak sorular vardı. ama açıkçası ben tarihin nasıl bittiğini anlamadım.

3) coğrafya sorularını kasmalarındaki amacı anlayamadım. hele bir çizik kesir ölçek soru vardı ki sınav sırasında bayağ küfür ettiğim sorulardan birisidir.

4) her zamanki felsefe işte. ne yaptığımı bile hatırlamıyorum. yoruma dayalıydı. bir iki tane de bilgi sorusu vardı.

5)matematik tamamıyla mantık işiydi. hiç problem çözme bilgisi olmayan biri bile (o ben oluyorum) o problemlerin en az üçünü mantık kurarak çözebilirdi.

6) genelde fen yapan bir öğrenci değilim. sorulara öylesine bakayım derken 5 tane çözmüşüm. ama çoğu yanlıştır kesin. fen hakkında yorum yapmıyorum o yüzden.

Willzyx (Ekşi Sözlük)

her zamanki gibi süre konusunda sıkıntı yaşadığım sınav.türkçe için konuşacak olursak paragraf çok zorlayıcı olmasa bile çoğu soruda 2 şık arasında bırakabilecek derecede cevaplar birbirine yakındı.bu duruma ek olarak dil bilgisi kısmının da kazık olması cabası tabi.coğrafya ve tarih ise bilgi ağırlıklı soruların çok olduğu bir bölümdü.din ve felsefe için bunlara nazaran daha basit olduğunu söylemek mümkün.son olarak matematiği 4 işlemden ibaret olan ben bile 6-7 soru yaptım.zaman olsa çift haneli netleri görebilirdim.süre konusunda sıkıntı yaşamayanlar umarım istediği puana yakın bir şeyler alır.

 

Uzman Yorumlarından Özetler:

Türkçe: Geçen yılla karşılaştırıldığında yazım kuralları ve anlatım bozukluğu soruları eklenmiş.

Tarih: 5 sorunun biri çoktan seçmeli, 14’üyse tek seçenekli soru tipinde. Alışılagelen tipte paragraf verilip o paragraftan yorum istenilmesiyle ilgili 10 soru varken bilgi ve özellikle terim bilgisi isteyen soru sayısı ise 4. Bir soru da öncüllü. 

Felsefe: Geçen yıla oranla güçlü çeldiriciler var. Sorular müfredata uygundur. Her üniteden soru soruldü. Soru tarzında bilgiye dayanarak yorum yaptırma amaçlandı. Bu yorumları yapabilmek de felsefenin temel kavramlarını bilmeyi gerektiriyor.

Fizik:  Soruların, genel olarak önceki senelerden farklı olarak daha zor olduğunu gözlemledik. Meslek Lisesi ve Eşit Ağırlık öğrencileri için soruların açık ve net olmadığı kanaatindeyiz.

Biyoloji: Ortaöğretim müfredatına tümünü kapsayan sorular soruldu. Bilginin yanında bilgiyi yorumlayabilme önem kazandı.

Matematik: İçerik olarak son iki yılın sınavlarına benziyor. Anlama ve yorumlamaya yönelik sorulara daha çok yer verilmiş. MEB’in konu anlatımı tarzı bu sistem doğrultusunda değil. Örneğin yorum yaparak problem çözme sınavın yüzde 20’sini kapsarken, bu eğitim okullarda çok düşük oranda veriliyor. Bu da öğrencinin MEB’in verdiği eğitimin yanı sıra kendisini bu alanda geliştirebileceği eğitimlere de almasını gerektiriyor. (Adil Kurt)

Coğrafya: Coğrafya’da 9 ve 10. sınıflardan soruldu, önceki yıllara benzerdi. 5 soruda öğrencinin haritayı tanıma ve yorumlama becerisi önem kazandı.

Doğru ve yanlış sayılarınızı, netlerinizi bu konuda karşılaştırabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumları sınavın ardından ekleyeceğiz.

gribilge.com

ygs rehberlik

Bir yorum bırakın