YGS İptal Edilecek Mi?

0
1142

ÖSYM’nin, yargı kararı olmasına rağmen soruların yalnızca yüzde 20’sini yayınlaması büyük tepki toplarken sosyal medyada yayınlanan YGS soruları ÖSYM için nedeni bilinmeyen bir tehdit oluşturdu. Kriz masaları toplayan ÖSYM şimdi de adaylara sınavın iptal edileceği korkusunu yayıyor. Hukukçulara göre ise sınavın iptalini gerektirecek bir durum yok. 

Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) soruları internete düşünce üniversite adaylarını ‘kopya’ ve ‘iptal’ korkusu sardı. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın ‘Tamamını açıklayın’ kararına rağmen soruların sadece yüzde 20’sini kamuoyuyla paylaşacağını açıklayan ÖSYM, sorular çarşaf çarşaf internette yayılınca kriz masası topladı. Toplantı sonrası, dün öğlen saatlerinde, bir yayınevi yetkilisinin sınava girdiği, sınavdan sonra matematik testinden aklında kalan soruları sosyal medyada paylaştığı açıklandı. ÖSYM, bir başka adayın da, sosyal bilimler testinden bir sayfayı dışarı çıkararak, internette yayınladığını belirtti.

Hangi durumda iptal?

Kafa karıştıran “Sınavın iptali gerekir mi” sorusuna hukukçular şöyle açıklık getirdi: “Sorular YGS’den önce ele geçirildiyse, sınav iptal olur. Bir adayın sınava cep telefonuyla girmesi, sınavdan sonra internet üzerinden bazı soruları cevaplaması ve soruların görüntüsünü yayması iptal gerektirmez. Sadece o adayın sınavı iptal olur.”

ygs

Bir yorum bırakın