YGS ve LYS kaldırılıyor! Üniversiteye girişte “tek sınav” dönemi

0
1290

YÖK’ten yapılan bilgilendirmeye göre YGS ve LYS ayrımı kalkacak ve üniversiteye giriş sınavı tek bir sınav olarak uygulanmaya başlanacak. Toplam 4 puan türü olacak. Sınav tek bir haftasonunda gerçekleştirilecek. İşte üniversiteye girişte yeni sınav modelinin detayları:

4 Puan Türü

Şuanda üniversiteye girişte (YGS-1, YGS-2, YGS-3 vb. 18 puan türü yer alıyor. Yeni üniversite sistemiyle puan türleri dörde indirilecek. Toplamda 4 puan türü olacak ve programlar buna göre puan türlerini yeniden belirleyecekler. Türkçe ve Matematik, dil alanının dışında en önemli testler olarak yer alacek ve puanın belirlenmesinde etkin rol oynayacak.

Üniversiteye girişte yeni puan türleri:

  • Eşit ağırlık,
  • Sözel,
  • Sayısal
  • Yabancı Dil olarak belirlenecek

Müfredatta bir değişiklik yok, adaylar önceden çalıştıkları gibi üniversite sınavına çalışmaya devam edebilirler.

 

Başarı sıralaması ve Baraj puan uygulamaları devam edecek.

LYS ve YGS yerine tek bir Üniversite sınavı

Daha önceleri iki aşamalı yapılan üniversite sınavı tek sınav haline gelecek. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) mart, ikinci basamak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise haziranda düzenleniyor ve toplam beş gün sürüyordu. Yeni düzenlemeye göre, üniversiteye geçişte YGS ve LYS ayrımı ortadan kaldırılacak.

Sınav Haziran’da yapılacak.

Yeni tek sınav sistemiyle ilgili merak edilenler:

  1. YGS tamamen kaldırıldı mı ?

YGS ile LYS birleştirilmiş gibi görünse de YGS kapsamındaki sorular da yeni sınavda belli oranlarda yer alacaktır.

2. Yeni sistemde temel olarak Türkçe ve Matematik ağırlıklı ancak Tıp isteyenler ne yapmalı ?

Şuan için yeni sınav sisteminin detayları açıklanmış değil. Bu nedenle çalışma sisteminizi YÖK başkanının da belirtti gibi bozmadan ilerlemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Yabancı dil sınavına girecek adaylar ne yapacaklar ?

Yabancı dil puan türü hala bulunuyor, ancak adayların Yabancı Dil sınavı öncesinde başka bir sınava girip girmeyeceği konusu tam olarak belirlenmemiştir.

4. Ortaöğretim başarı puanının etkisi değişecek mi ?

OBP her türlü geçerli olmaya devam edecek ancak oranlarda değişiklik yapılır mı bunu YÖK’ün kesin model açıklamasının ardından öğreneceğiz.

Bir yorum bırakın