YKS Taban Puanlar ve Net Sayıları 2017 – 2018

0
1509

Üniversiteye girişte yeni sistem YKS beraberinde yeni baraj puanı ve bu puanı geçmek için gereken net sayılarını getiriyor. Soru sayısı ve test içeriğinin değişmesinin ardından 150 ve 180 barajlarını geçmek için yapılması gereken net değişti. 

Eski sistemde (ÖSYS) 180 barajını geçmek için 32 net yapılması gerekiyordu. Bu 32 netin YGS testinde yapılması gerekiyordu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı‘nda ise YGS yerine TYT (Temel Yeterlilik Testi) yapılacak. Bu sınavda 40’ar soru yer alacak ve iki bölüm şeklinde düzenlenecek: Türkçe ve Matematik

Eğer eski sistem hesaplaması devam ederse barajı geçmek isteyen adayların 16 net yapması gerekecektir. 180 barajının geçilmesi için gereken net sayısı 16 olacak.

Yeni sistemin baraj konusunu geçmede kolaylık getireceği belirtiliyor.

YKS Baraj puanları 2017 – 2018

  • TYT 150 ve üstü alan adaylar önlisans tercih edebilecek. 2 Yıllık AÖF bölümleri dahil.
  • TYT 180 ve üstü puan alanlar lisans bölümlerini tercih edebilecekler.
  • TYT puanı 200 olan adaylar, bu puanlarını bir sonraki sene de kullanabilecekler. (İlk sene tercih yapıp yerleşen adayların puanları bir sonraki yıl tercih yapmaları durumunda eskiden olduğu gibi düşürülecektir)

YKS hangi öğrencilerin yararına olacak ?

YKS orta ve düşük başarılı öğrencilerin faydasına olabilecek bir sınav. YGS yerine yapılacak olan TYT’de fen ve sosyal bilimler gibi bölümlerin yer almaması sınavı daha kolay bir hale getiriyor ancak seçiciliği azaltıyor. Aynı zamanda eşit ağırlık öğrencilerine de büyük bir avantaj sağlıyor.

İmam hatip ve meslek liseleri öğrencileri için yeni sınavın daha kolay olacağı da eğitimcilerin görüşleri arasında yer almakta.

Aynı şekilde özel üniversitelerin kontenjan sorunları da baraj puanının kolay aşılabilmesi halinde daha çok dolacak.

YKS 2018 – 2019 hakkında merak ettiklerinizi rehberimizden öğrenebilirsiniz: YKS Rehberi

Bir yorum bırakın