YKS Yabancı Dil Sınavı nasıl yapılacak ?

0
1960

Yükseköğretim Kurumları Sınavı üniversiteye girişte iki aşamalı olarak yapılacak. Peki Yabancı Dil okuyan öğrenciler bu sınavdaki hangi oturumlara girecekler ? YKS İngilizce sınavları nasıl yapılacak ?

Açıklandığı kadarıyla bu soruların cevabını vereceğiz.

Öncelikle YKS’nin ne zaman ne şekilde yapılacağından bahsedelim. YKS Haziran ayında bir hafta sonunda gerçekleştirilecek.

Cumartesi günü iki oturum yapılacak:

  • Bu oturumların ilki Temel Yeterlilik Testi olacak. Bu teste katılım her aday için zorunlu ve bu testin asıl karşılığı YGS. Daha önce nasıl YGS’de baraj puanı geçmek gerekiyorsa bu testte de aynı baraj puanı uygulaması devam ediyor. Yabancı dil öğrencileri de bu teste katılacak.
  • Cumartesi günü ikinci oturumu: Bu oturuma Yabancı dil adaylarının katılması zorunlu değil. Nitekim Yabancı Dil sınavı Pazar günü gerçekleştirilecek.

Pazar günü yapılacak olan sınavda 80 soru yer alacak ve bu gün sadece Yabancı Dil puanının hesaplanmasını isteyen öğrenciler için sınav yapılacak.

YKS Yabancı Dil Sınavı süresi ?

Sınavın süresine dair kesin bir açıklama bulunmuyor. YÖK stresi azaltmak amacıyla sürelerin yeniden düzenleneceğini söyledi. Son dönemde yapılanlara bakarsak (ALES süre değişikliği gibi) adaylara yeterince süre verileceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: tumblr/pianoandstudy

Dil testi puanı nasıl hesaplanacak ?

Dil türü puanınız hesaplanırken gireceğiniz ilk sınav olan Temel Yeterlilik Testi’nin (Türkçe ve Matematik sorulacak) etkisi %40 olacak. Aynı YGS’de olduğu gibi.

Yabancı Dil testinizin etkisi ise %60 olarak belirlenecek.

DİL Puan Türü:  [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)]

  • OBP yani lise puanınız geçmiş yıllarda olduğu gibi hesaplanmaya devam edilecek.
  • Üniversitelerin taban puanları ve puan türleri güncellenecek.
  • Yabancı dil testinde 3 soru açık uçlu soru şeklinde yer alacak. Bu sorular cevap kağıdına kodlanarak cevaplanacak.

Şimdilik açıklamalar bununla sınırlı. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı haberleri için kategori sayfamız: http://www.gribilge.com/egitim/sinav/yuksekogretim-kurumlari-sinavi/

Bir yorum bırakın