YÖK, 1. Olan Rektör Adayını 2. Sırada Önerdi! İstanbul Üniversitesi Rektörlük Seçimi

0
1173

İstanbul Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçiminin ardından, YÖK Genel Kurulu 3 rektör adayının ismini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderirken, Rektörlük seçimlerinde 1202 oyla açık ara birinci olan Prof. Dr. Raşit Tükel‘in ismi listede ikinci sırada yer aldı. 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, genel seçimde milletvekili adayı olmak için istifa edince üniversitede 12 Mart’ta rektörlük seçimi yapıldı ve adaylardan sosyal demokratların desteklediği Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oyla birinci çıktı. İkinci sırada ise 908 oyla, muhafazakâr kesimin desteklediği Prof. Dr. Mahmut Ak yer aldı.

Prof. Dr. Raşit Tükel
Prof. Dr. Raşit Tükel

YÖK’ün listesi

1. Prof. Dr. Mahmut Ak (Aldığı oy sayısı: 908)
2. Prof. Dr. Raşit Tükel (Aldığı oy sayısı: 1202)
3. Prof. Dr. Harun Cansız (Aldığı oy sayısı: 382)

Rektör adayları ne dedi ?

YÖK, gerekçeyi açıklamalı

Prof. Dr. Raşit Tükel: Baştan beri birinci olanın atanması gerektiğini ifade etmiştim. Şimdi de bunu yine kararlı biçimde ifade ediyoruz. Açık farkla en çok oyu almışken YÖK sıralmasında ikinci sıraya düşürülmesinin gerekçesi nedir? Hangi gerekçe ile ikinci sıraya yer alındığımın kamuoyuna açıklanmasını bekliyorum. YÖK bilim insanlarının iradesine karşı bu kararı hangi gerekçe ile aldı? Bunu kamuoyu ile paylaşmalı.

Üçüncü aşamayı bekliyoruz

Prof. Dr. Mahmut Ak (Seçimde ikinci, YÖK’te birinci sırada olan aday): Şu an ikinci aşama tamamlandı. Üçüncü aşamayı bekliyoruz. Seçimler 3 aşamalı olarak gerçekleşiyor birinci aşamada aday adayları belirlendi ardından YÖK sıralama yaptı. Şimdi takdir Cumhurbaşkanı’nda.

Bir yorum bırakın