YÖK Mobbing için Yeni Birim Oluşturdu

0
1424

YÖK, mobbing ve tacize uğrayan akademisyen ve öğrenciler için yeni bir birim oluşturdu. Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi adıyla faaliyete başlayacak olan birimin üyelerinin çoğu kadın olacak başkanlığında ise Kocaeli Üniversitesi’nde 2 dönem rektörlük yapan Prof. Dr. Sezer Komşuoğlu yer alacak.

YÖK Mobbing Biriminin Görevleri:

Üniversitelerde çalışan kadın öğretim elemanlarına yönelik şiddet, mobbing, taciz gibi olayların değerlendirilmesi, bu öğretim elemanlarının statülerinin güçlendirilmesi, karşılaştıkları zorluklara karşı alınacak tedbirlerin yanında ayrıca mobbing ofislerinin, kadın akademisyenlerin, kız öğrencilerin ve kadın çalışanların sorunlarını doğrudan iletebilecekleri bir kanal olacak. Birim, iddialarla ilgili öğrenci ve akademisyenlerle iletişim kurarak, danışma, yönlendirme, koordine etme, yol gösterme işlevini yürütecek.

mobbing

Disiplin Yönetmeliğinde Değişiklikler:

Yükseköğretim Kurulu’nca, Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliği ile Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nde cinsel taciz, cinsel saldırı, mobbing gibi davranışlara yönelik yeni düzenleme yapılması için bir çalışma başlatılacak. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği algısının geliştirilmesi için üniversite ve topluma yönelik çalışmalar (kamu spotları, logo vb.) konusunda Yükseköğretim Kurulu’nca diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak faaliyetler oluşturulacak.

Bir yorum bırakın