YÖK, Tıp ve Hukuk Fakülteleri İçin Baraj Puanı Belirleyecek

0
1719

Son yıllarda kontenjanları arttıkça bozulmaya başlayan Tıp ve Hukuk fakültelerine girişi düzenlemek ve vakıf-devlet üniversiteleri arasındaki dengeyi sağlamak amacıyla YÖK, bu fakülteler için özel baraj puanı belirleyecek.

Kontenjanlar boş kalsa bile sıralaması bu barajın altında kalan öğrenci o bölüme giremeyecek. Gelecek yıl isteyen vakıf üniversitesi bu bölümler için kendi taban puanını koyacak ancak YÖK’ün koyduğu barajın altına düşemeyecek. Amaç, devlet ve vakıf üniversiteleri arasındaki dengeyi sağlamak. Uygulamanın önümüzdeki yıllarda mimarlık, mühendislik gibi bölümlerde de hayata geçirilmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, bu çalışma, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın göreve geldikten sonra vakıf üniversiteleri mütevelli heyet başkanlarıyla yaptığı toplantıda da gündeme geldi. Saraç, özellikle tıp ve hukuk fakülteleri için gelen şikayetleri değerlendirerek uygulamaya geçti.

tıp mühendisliği

Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, kararı desteklediklerini belirtti. Sarıcaoğlu şu açıklamalarda bulundu: “Toplantıda tıp fakültesi ile ilgili birkaç örnek verdik. Sınav birincisi ile 200 bininci olan öğrencinin aynı tıp fakültesinde olduğu üniversiteler var. Bu da derslikte ciddi sıkıntılar yaratıyor. Biz ayrıca tıp ve hukuk ile birlikte mimarlık, mühendislik için de öneride bulunduk. Ancak bizim önerimiz aslında tam olarak bu değildi. Biz üniversitelerin kaç puandan öğrenci alacağını kendisinin belirlemesini istedik. Örneğin tıp fakültesi için bazı kurumlar, sıralaması 10 binin altındakileri almayabilir. Bazıları ise 200 bininci öğrenciyi de alabilir. Şimdi YÖK belki diyecek ki ’50 binde çıta koyuyorum, bunun altındakiler tıp fakültesine giremez.’ Bu da bir çözümdür.

Hürriyet

Bir yorum bırakın