YÖK Yatay Geçiş ve Çift Anadal Yapmayı Kolaylaştırıyor

7
3031

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın yaptığı açıklamalara göre yatay geçiş olanakları arttırılıyor, bazı üniversitelerde de tüm bölümler arasında çift anadal yapabilme olanağının önü açılıyor. Bunun için YÖK tüm LYS’lere girilmesi önerisinde bulunuyor.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularının sna ermesine çok az bir zaman kala Akşam Gazetesi Yazarı Burak Kılanç’a konuştu. YÖK Başkanı, yanlış tercih yapabilecek ya da fikrini değiştirebilecek adayların LYS’nin tüm oturumlarına girmelerini önerirken, yatay geçiş olanaklarının artırıldığını ve bazı üniversitelerde de tüm bölümler arasında çift anadal yapabilme olanağının önünün açıldığını belirtti.

Farklı puan türleriyle çift anadal:

Çetinsaya, çift anadala yönelik yaptığı açıklamada, “Bazı üniversitelerde tüm bölümler arasında çift anadal yapabilme olanağının önünün açıldığını, Mesela TS puanı ile Türk Dili Edebiyatı Bölümü’ne girmiş bir öğrencinin MF puanıyla öğrenci alan Mimarlık ile çift anadal yapabilmesi artık mümkün.” İfadesini kullandı.

yatay geçiş gribilge

Yatay geçiş ve LYS türleri:

Yükseköğretim Kurulunca son dönemde yeniden düzenlenen Yatay Geçiş Yönetmeliği ile üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasındaki yatay geçişleri kolaylaştırılmıştır. Öğrencilerin yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak istemeleri halinde, öğrencinin sınava girdiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacaktır. Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin İnşaat Mühendisliği programına yatay geçiş yapmak istemesi durumunda, merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanının bulunması gerekmektedir. Bu öğrencinin MF4 puanı, geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının sınava girdiği yılki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci belirlenen uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.

7 YORUMLAR

  1. benim üniversitemin çift ana dal ya da yatay geçiş kabul edip etmediğini nereden öğrenebilirim ? (kendi okuduğun bölüme uygun bir bölüm olursa çift ana dal oluyor. Ama çift ana dal eğitim fakültesinden olup olmadığını öğrenemedim 🙂 )

  2. Merhaba ben ilköğretim mat. öğretmenliği 2. sınıf okuyorum ama bu sene lyslere girdim ve diş hekimliği ya da hukuk okumak istiyorum. Ama şu an okuduğum bolumude bitirmek istiyorum çift anadal yapabilir miyim ayni anda iki lisans bitir ile biliniyor mu? Yardimci olursanız çok sevinicem:))

Bir yorum bırakın