YÖKDİL sınavı için 92 bin başvuru

0
2624

YÖK’ün alanlara özgü dil yeterliliğini belirlemek için yapacağı YÖKDİL sınavı başvuru süreci sona erdi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre sınava toplam 92 bin 904 aday başvurdu. 5 Mart’ta yapılacak olan sınav için giriş belgeleri 27 Şubat’ta yayınlanacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, YÖKDİL sınavı başvuruları sonrası şu açıklamalarda bulundu:

“Yükseköğretim tarihinde ilk alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınav olan YÖKDİL’ e müracaatlar sona erdi. Toplam rakama baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar aldığımız anlaşılıyor. Alanlara göre başvuru sayıları: Sosyal bilimler 37 bin 946 , fen bilimleri 28 bin794, sağlık bilimleri 26 bin 164. Toplam başvuru sayısı 92 bin 904. Bu girişim çok uzun yıllardır bekleniyordu. Sınava girecek arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim. Akademimiz için hayırlı uğurlu olsun…”

Sınav 5 Mart’ta, giriş belgeleri ise 27 Şubat’ta

YÖKDİL sınavına giriş belgeleri 27 Şubat’ta yayımlanacak. Sınav, ilk kez 5 Mart’ta İngilizce alanında, tek oturumda, 30 ilde gerçekleştirilecek. “Alana özgü” ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor. Sınav, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek.

Bir yorum bırakın