YÖKDİL Sınavı TUS ve DUS için de kullanılabilecek

0
1806

YÖKDİL sınavının kapsamı genişletildi, 5 Mart’ta ilk defa yapılacak olan sınavın sonuçları TUS, DUS ve YDUS’larda geçerli olacak.

YÖK Başkanı Saraç, “YÖKDİL’in kapsamı genişliyor… Yükseköğretim tarihinde ilk “alana özgü” dil sınavı olan YÖKDİL, artık TUS ve DUS için de kullanılabilecek” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 5 Mart’ta ilk defa yapılacak olan YÖKDİL sınavının uzmanlık eğitimine giriş sınavlarında (TUS, DUS, YDUS) geçerli olabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nca mevzuat değişikliği çalışmaları yapıldı. Sağlık bakanlığı tarafından başlatılan çalışma tamamlanarak YÖKDİL sınavının da yabancı dil yeterliliği için kullanılabileceği kararı alındı. YÖK tarafından 5 Mart’ta gerçekleştirilecek olan ‘alana özgü’ ilk dil sınavı YÖKDİL sınavına yoğun ilgi olmuş, 100 bine yakın kişi başvurmuştu.

YÖKDİL sınavı için 92 bin başvuru

YÖK’ün alanlara özgü dil yeterliliğini belirlemek için yapacağı YÖKDİL sınavı başvuru süreci sona erdi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre sınava toplam 92 bin 904 aday başvurdu. 5 Mart’ta yapılacak olan sınav için giriş belgeleri 27 Şubat’ta yayınlanacak.

Bir yorum bırakın