YÖK’ten öğrencilere bahar döneminde yatay geçiş hakkı

24
5012

YÖK yaptığı değerlendirmeler sonrası normalde sadece önlisans için yapılan 2015 yılı bahar dönemi yatay geçişleri için tüm öğrencilere yatay geçiş hakkı vermiştir. Ara dönemde yapılacak bu geçişlerde sorunların yaşanmaması için, bahar dönemi için yatay geçişle öğrenci kabul edilmesi konusu üniversitelere bırakılmıştır.

Durumu özetlemek gerekirse, üniversiteler istekleri halinde bahar döneminde yatay geçişle öğrenci kabul edebilecekler.

Not: Üniversitelerin yatay geçiş duyurularını, öğrenci işleri daire başkanlığı sayfalarından takip edebilirsiniz.

YÖK’ten yapılan açıklamada:

Türkiye’deki yükseköğretim kurumları, diledikleri takdirde,  sadece yurtiçindeki yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin başvuru yapabilmesi için, 2014 kontenjanının yüzde yirmisine (%20) kadar yatay geçiş kontenjanı ayırabileceklerdir.

Gelecek yıl:

Bundan sonra bu konuda eğitim öğretim dönemi başlamadan YÖK olarak karar almayı, yıl ortasında ise bu kararı yükseköğretim kurumlarının kendilerine bırakmayı teamül haline getirmek istiyoruz.

yatay gecis gribilge

Başvuru koşullarını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.yok.gov.tr/documents/10279/12416295/yatay_gecis.pdf/857535cf-5500-40fb-8a53-a517bd33a0fd

 

24 YORUMLAR

  1. Bu yıl dgs sınavı ile ösym tarafından ydü mimarlık bölümüne yerleştirildim fakat orda devam etmek istemiyorum yarı dönemde kalkmıştı yatay geçiş fakat bu yeni karar ile türkiyedeki vakıf üniv. Yarı dönemde yatay geçiş yapma hakkım bulunuyormu ?

  2. Ben 2. sınıfta yatay geçiş yaptım şuan 3. sınıftayım. 5. maddeye göre, bahar döneminde eski üniversiteme yatay geçiş yapabiliyor muyum? 2 kez yatay geçiş yapılamaz ama eski üni.ye geçilebilir demek mi bu?

  3. Merkezi yerleştirme puanıyla kayıt donduran öğrencide yatay geçiş yapabilirmi yökde maddelere göre yapılabilir diyor ama bu konuda yardımcı olabilirmisiniz bahar yarı yılında yatay geçiş yapıp kaydımı açtırabilirmiyim

  4. mrb.hocam ben 9 eylul ılıtam(ılahıyat tamamlama uzaktan egıtım 4.sınıf )ogrencısıyım…bu haktan ben de yararlanabılır mıyım.

  5. sa benim ortalamam 2.30 bir tane şartlı dersim var geçen sene arkadaşımında böyleydi notları yarı yılda okulunu değiştirdi benimde değiştirmem için napmam gerekir

  6. gano ile mi bu geçiş ? lisans öğrencileri için değil mi? üniversite kabul ediyorsa geçebiliriz sanırım bazı üniversiteler kabul etmiyor?

  7. dicle üniversitesi birinci sınıf öğrencisiyim. daha iyi bir eğitim için iistanbul üniversitelerinden birine geçiş yapmak isitiyorum .şartlar ne …ne yapmam lazım bu dönem için yardımcı olrsanz çok iyi olur …

  8. anne benim oğlumun kaydını sildikleri için üniersitesi yatay geçiş yapamadık çünkü okuldan öğrenci belgesi gerekiyormuş yatay geçiş için bekledik yoksa başka üniversiteye türkce bölüme yatay geçiş yaptıracaktık maduruz saygılar

Bir yorum bırakın