YÖK’ten Pedagojik Formasyon ve ALES Açıklaması

3
2235

YÖK yaptığı açıklamayla bu yıl yayınlanacak olan pedagojik formasyon kontenjanlarına, ALES puanına göre yerleştirme yapılacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde ALES başvuru kılavuzunda da formasyon eğitimi almak isteyenlerin ALES Sonbahara katılmaları gerektiği belirtilmişti.

ALES Başvurusu için buraya tıklayınız.

Açıklamadaki önemli noktalar:

 • Formasyon için öğrenci seçiminde: GNO’nun yanında ALES puanı da değerlendirmeye alınacaktır.
 • Formasyon alacak öğrenciler ÖSYM tarafından yerleştirilecek.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programlarıyla İlgili Açıklama
Yükseköğretim Kurulu’nca geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerimizde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacaktır. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, “Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur” şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.

pedagojik formasyon

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecektir.

Kamuoyuna duyurulur.
Yükseköğretim Kurulu

3 YORUMLAR

 1. mhb
  ben formasyon başvuruları için sadece sonbahar dönemi ales mi geçerli diye merak ediyorum daha önce girdiğimiz ales puanıyla başvurabiliyor muyuz

 2. ben bu yıl mezun olabilecekken üniversitem olan anadolu üniversitesi bütleri kaldırınca mezun olamadım ales sonbahara girersem acaba bu yıl 2013/3014 eğitim öğretim yılında formasyon almak gibi bir şansım olabilecek mi sizin bu haberleriniz gerçek mi yoksa saklanan birşeyler var da bize haber verilmiyor mu
  neden bu kadar değişiklik yapılıyor bizim formasyon alma hakkımız var iken neden puan şartı getiriliyor
  bütünleme hakkımız var iken neden kaldırılıyor
  bu haklarımız madem elemizden alınacaktı neden verildi milletin 4 yılları yok yere neden heba ediliyor
  ben formasyon veriliyor diye türk dili ve edebiyatı bölümünü seçmiştim emeğimin ziyan edilmesine ne hakları var lütfen birileri bana bunların cevaplarını versin ve bu yanlışları düzeltsin biz burda oyuncak değiliz biz insanız

Bir yorum bırakın