YÖK’ten Yeni Bölüm Açma Kriteri: Yüzde 85 Doluluk

0
2078

Eylül alında aldığı kararı uygulamaya sokan YÖK, vakıf ve devlet üniversitelerinde yeni açılacak bölümlere kriterler getirdi. Buna göre üniversitelerde yeni bir bölümün açılması için doluluk oranının Türkiye genelinde başvurulan yıl için en az yüzde 85 olması gerekecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 9 Eylül’de Yürütme Kurulu toplantısında önemli bir karar aldı. Türkiye’deki 109 devlet ve 76 vakıf üniversitesi ile 8 vakıf meslek yüksekokulunu yakından ilgilendiren düzenlemeye göre bölüm ve program açılabilmesi, her yıl doluluk oranlarına göre değişecek. Yükseköğretim kurumlarının istedikleri bölümü açmasına sınırlama getiren uygulamayla, lisans ve ön lisans programı açma barajı için doluluk oranı yüzde 85 olarak belirlendi.

Bölüm için gerekli izin her yıl yeniden alınacak:

“Programların doluluk oranları her yıl değişiklik gösterdiği için, açılmasına izin verilen programların izinlerinin sadece o yıl için geçerli olduğuna ve öğrenci alınması düşünülen yıl için program açma izninin yeniden alınması gerektiğine, ilgili yılda öğrenci almayan bölüm ve programların kapatılmasına karar verildi. Üniversiteniz tarafından 2016 ÖSYS işlemlerinde daha önce açılmasına izin verildiği halde öğrenci almayan ve karar çerçevesinde kapanmış olan da dahil olmak üzere varsa yeni öğrenci alınması düşünülen bölüm ve program (ön lisans) teklifleriniz, 2015 doluluk oranı vakıf/devlet yükseköğretim kurumlarında Türkiye geneli yüzde 85 ve üzerinde olan programlar dikkate alınacak.”

bölümlerin doluluk oranları yök

108 Lisans Programı İçin Yeni Bölüm İzni Yok

YÖK ayrıca devlet ve vakıf üniversitelerinde 2015 yılı ÖSYS verilerine göre lisans ve ön lisans programlarının Türkiye geneli doluluk oranlarına da yer verdi. Buna göre 2016’da vakıf üniversiteleri doluluk oranı yüzde 85’in altında kalan 87 lisans ile 61 ön lisans programının açılması isteğinde bulunulamayacak.
Devlet üniversitelerinde de 21 lisans ile 20 ön lisans programının açılması teklif edilemeyecek.

Bir yorum bırakın