YÖK’ten Yeni Yatay Geçiş Rehberi

9
3528

YÖK, internet sitesinde paylaştığı bir görselle, yatay geçiş yöntemlerine ilişkin bilgileri paylaştı. YÖK’ün internet sitesinde yer alan rehbere göre, yatay geçişler üniversite içi, üniversiteler arası ve merkezi yerleştirme puanıyla olmak üzere 3 şekilde yapılacak.

Üniversite içi programlar arası geçişler, üniversitenin kendi bünyesindeki fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulunun, eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yapılacak.

Kontenjanlar, her bir diploma programı için ikinci yarı yıldan başlamak ve beşinci yarı yıl dahil olmak üzere, kontenjan ilan edilen her yıl için ÖSYM kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının yüzde 15’ini geçmeyecek. Kontenjanlar, senatonun belirlediği şartlar ve taban puanlar son başvurudan 15 gün önce ilan edilecek.

YÖK Yatay Geçiş Rehberi için buraya tıklayınız. (büyük bir görsel olduğundan sayfaya doğrudan eklemedik)

yatay geçiş gribilge

9 YORUMLAR

  1. Şimdi biz yatay geçişe başvurduk ama kyk ara dönem yurt başvurularını nasıl yapacağız?? Şuan ki üniversitemizin olduğu yere başvurup nakil mi aldıracağız yatay geçişimiz olursa ?? Yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Merhaba. Başvurmak istediğimiz okul,yurt dışı hem örgün hem de ikinci öğretime kontenjan açmış. İkisine de başvurabiliyor muyuz? İkisine de başvurursak ne olur?

  3. bu nasıl bir geçiş böyle çok saçma özellikle ösys puanıyla geçiş eğer kontenjan dolmasa yatay geçiş yapacakmışşmışlar konten janlar sadece boş bölümlerde boş kalır oda dedeme bile yazsam gelir bu ösym bizimle fena dalga geçiyor

  4. Yatay geçiş için bölümümden 1 yılmı okumamgerek. Yoksa hazırlık buna dahil mi ?
    Ve diyelim hazırlığını okuduğumbir üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş yaptım. Okuduğum ingilizce hazırlık mezunu olduğum üniversitenin diplomasında belirtilecek mi , yoksa boşuna mıokumuş olacağım ?

  5. Ben selcuk univ. 2. Sinif cevre muhendisligi bolumu ogrencisiyim ve karabuk univ. Gecmek istiyorum. Oraya gecis yaparsam eger hazirlik okuyacakmiyim yoksa kaldigim yerdenmi devam edecegim . . Simdiden bilgileriniz icin tesekkurler

Bir yorum bırakın