Youtube Ne Zaman Açılacak ? Son Durum

0
1160

Youtube 27 Mart 2014’te Gizli Suriye Görüşmesinin ses kayıtlarının yayınlanması nedeniyle erişime engellenmişti. Bir kaç gün sonra 5 Nisan’da açılan site, tekrar geri kapatıldı. Bunun nedeni olarak videoların hala kaldırılmamış olması gösterildi. Daha önce de Youtube‘nin engellendiği Türkiye’de ünlü video paylaşım sitesinin ne zaman açılacağı kullanıcılar tarafından merak ediliyor. 

Youtube’den Anayasa Mahkemesine Başvuru:

Alınan bilgiye göre merkezi ABD’de bulunan YouTube, Türkiye’deki avukatı Gönenç Gürkaynak aracılığıyla bugün sabah saatlerinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde youtube ile ilgili yasak nedeniyle düşünce ve ifade hürriyeti hakkının ihlal edildiğinin tespitine karar verilmesi istendi. Başvuruyu AYM karara bağlayacak. AYM yasak nedeniyle ifade hürriyetinin ihlal edildiğine karar verirse YouTube erişime açılacak. AYM daha önce ifade özgürlüğüne karşı ağır bir müdahalede bulunulduğu gerekçesiyle sosyal paylaşım sitesi twitter’ın da erişime açılmasına karar vermişti.

youtube yasagi

Açılıp tekrar kapatıldı

Gizli Suriye toplantısının ses kayıtlarının Youtube’de yayınlanmasından sonra mahkeme kararıyla kapatılan site, dün 5 Nisan 2014′te geri açılmıştı. Aynı günün gecesi, siteye erişim tekrar engellendi.

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin erişim engelleme kararını kaldırmasından saatler sonra, Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi YouTube’a erişimin engellenmesi yönünde karar aldı.

Türkiye Barolar Birliği’nin başvurusunu görüşen mahkeme, “Tüm yayına erişimin engellenmesi” kararını kaldırdı. Ancak gece geç saatlerde savcılığın itirazı üzerine Gölbaşı Asliye Ceza mahkemesi, suça konu içeriklerin yayından kaldırılmaması gerekçesiyle YouTube’a erişim engelinin devamına karar verdi.

Youtube Açılmıyor ? DNS ve Programla Youtube’a Giriş

Bir yorum bırakın