Yüksek Hızlı Trenle İstanbul-Ankara Kaç Saat Olacak ?

0
1767

Uzun süredir faaliyete geçmesi beklenen İstanbul-Ankara YHT hattıyla iki şehir arasında ulaşımın kaç saate düşeceği merak edilmekte. TCDD Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Ankara-İstanbul YHT hattı ile ilk etapta iki kent arası seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşecek.

Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının ilk etabı olan Ankara-Eskişehir kısmının 2009’da açıldığının anımsatıldığı açıklamada, Eskişehir-İstanbul (Pendik) kesiminin ise yapımının tamamlandığı, test ve sertifikasyon çalışmalarının bitme aşamasında olduğu kaydedildi.

Söz konusu hatta, haberlerde iddia edildiği gibi seyahat süresinin 4 saat 12 dakika olmayacağı belirtilen açıklamada, ilk etapta iki kent arası seyahat süresinin 3 saat 30 dakikaya düşeceği bildirildi.

ankara istanbul yht

Demiryolu terminolojisinde “hızlandırılmış tren” diye bir tanım bulunmadığının ifade edildiği açıklamada, 2004 yılında kaza yapan trenin konvansiyonel tren olduğu, bütün bilirkişi raporlarında da belirtildiği gibi kazanın nedeninin trenin hız aşımı olduğu hatırlatıldı.

Bir yorum bırakın