Yurt dışında okumak isteyen öğrencilere tavsiyeler

0
2832

Yurt dışında okumayı planlayan, yüksek lisans ya da sertifika programı düşünen öğrenciler için tavsiyelerimizi bu konu aracılığıyla paylaşacağız. Yazıyı okuduktan sonra okul, ülke, bölüm seçiminde dikkat etmeniz gerekenler ve yurtdışı eğitim danışmanlığına ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı eğitim için danışmanlığa ihtiyacınız var mı ?

İngilizce bilginiz ne durumda ? Eğer idare edecek düzeyseyse gitmek istediğiniz okul ile kendiniz iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlığı bu işi çoğu zaman öğrenci yerine yapmaktadırlar. Ancak ortalama bir İngilizce bilen öğrenci aynı şekilde okul ile iletişime geçip, kayıt için nelere ihtiyacı olduğunu öğrenebilmektedir.

Yurtdışı eğitim danışmanları, genellikle okul ile iletişimleri iyi ise orada yaşayacağınız sıkıntılarla ilgili olarak size yardımcı olabilirler. Aynı şekilde kayıt, evrak ve çeşitli ayarlamalar / tavsiyeler konusunda öğrenciye yardımcı olabilmektedirler. Dil bilginiz yetersiz ise ve çok fazla çaba göstermek istemiyorsanız ve/veya yeterince paranız var ise elbette yurtdışı eğitim danışmanlığını tercih etmek doğru bir seçim olabilir.

OXFORD, UK – MARCH 27, 2015: University Church of St Mary the Virgin.

Peki yurtdışı eğitim için genellikle ne tür belgeler isteniyor ?

Vize (büyükelçilikten alınabilir), lise diplomanız (apostilli, valiliklerde yaptırılabilir), dil sınavı sonuç veya sertifikanız, pasaport fotokopisi ve başvuru belgeniz vb belgeler istenebilir. Gerekli belgeleri yazıştığınız üniversiteden öğrenebilirsiniz.

Önemli: Dil sertifikanız veya TOEFL gibi bir sınav sonucunuz yok ise, iletişime geçtiğiniz üniversiteye kendi yabancı dil sınavı yapıp yapmadığını sorun. Bu sayede orada sınava girmeyi deneyebilirsiniz. Elbette kendinize güvenmeniz ve kendinizi bu işe adamanız gerekiyor.

Başvuracağım üniversiteyi nereye sorabilirim ? Türkiye’de diplomam geçerli olacak mı ?

Başvuracağınız üniversitenin Türkiye’de denkliğe sahip olup olmadığını YÖK’e ulaşarak öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi en doğru şekilde alabileceğiniz kurum YÖK’tür. Üniversite seçimini ileride tekrar ele alacağız. Bu başlık teknik açıdan diplomanızın geçerliliğiyle ilgilidir.

Denklik neden umrumda olmalı ?

Denklik konusu mezun olduktan sonra Türkiye’de okulunuzun tanınması açısından önemlidir. Planınıza göre yurtdışında kalmak isteyebilirsiniz ancak iş bulamamanız, herhangi bir ekonomik neden ya da oturma/çalışma izni gibi sorunlar nedeniyle ülkemize geri dönmek durumlarını düşünmeli kendinize bir back up plan hazırlamalısınız.

Yurt dışında eğitim için üniversite sınavına (ÖSYS) girmem gerekiyor mu ?

YÖK kararına göre, sıralandırma kuruluşlarının listesinde yer alan üniversiteler için LYS ve YGS şartı bulunmamaktadır.

(5) Ortaöğrenimini Türkiye’de tamamlayan ve yükseköğretime başladığı yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında; 20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği”nin dördüncü maddesi beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye’de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez hükmünü havidir. Bu sıralandırma kuruluşları Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak belirlenmiş olup belirlenen dilimlerin ise Kurulumuzca tanınan ilk 1000 sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına karar verilmiştir.” Kaynak, Tüm maddeler için buraya tıklayınız.

Not: Google’de isimlerle aratarak sıralamaları görüntüleyebilirsiniz.

Örnek arama:University Ranking by Academic Performance (URAP)” URAP sıralaması, ODTÜ tarafından yapılmaktadır.

Başvurmak istediğiniz üniversite üstte yer alan koşulu sağlamıyorsa, YGS ve LYS’ye girmeniz gerekiyor. Bölümüze göre almanız gereken puanı öğrenmek için tıklayınız.

Detaylar için YÖK ve başvuru yapacağınız üniversite ile iletişime geçmeyi unutmayın!

Üniversite, ülke, şehir, bölüm tercihi nasıl yapılmalı ?

Bölüm seçiminiz ilgi alanı ve iş imkanına, ülke, şehir ve üniversite tercihiniz hem ekonomik gücünüz hem de sosyal beklentilerinizle doğru orantılı seçilmelidir. Peki liseden yeni mezun biri olarak bunları nasıl öğrenebilirsiniz ? Elbette internet ile araştırma yaparak.

Bölüm seçerken, geleceğin işleri tarzı listelere bakmanızda fayda var. Örneğin World Economic Forum bu tür listelere yer veriyor. Buraya tıklayarak bunları araştırmaya başlayabilirsiniz. İlgili linkte Türkiye’de geleceğin mesleğine, bölüm olarak değil de alan olarak yer veriliyor. Time.com’da da geleceğin meslekleriyle ilgili haberler yapılmakta.

Bölüm seçiminizde girmek istediğiniz alanın hangi ülkede veya üniversitede iyi olduğuna bakın. Mesela Türkiye’de mühendislik denince aklınıza hangi üniversite geliyor ? ODTÜ değil mi ? Ya da edebiyat Boğaziçi, tıp Hacettepe, İstanbul Üniversiteleri ?

Aynı şekilde kendinize hangi alanın nerede iyi olduğunu bulma görevi verin. Dil eğitim gibi alanda İngiltere popüler bir seçimdir. Mühendislik ve teknolojide ABD üniversitelerine göz atabilirsiniz. Yine 3d ve grafik işlerinde Kanada önemli bir yerde bulunmaktadır.

Ülke ve şehir seçimi gittiğiniz yerden tam olarak ne beklediğinize göre değişiyor. Örneğin Kanada, hem oyun hem de film sektörü için grafik öğrenebileceğiniz bir ülke. Bu açıdan ilgi çekici olabilir ancak soğuk bir yer ve aynı zamanda giyecek ve yiyeceğin nispeten pahalı olduğu ve çok çeşitli olmadığı bir yer. Bu açıdan ülkeyi ve şehri gitmeden önce araştırmalısınız. Bu konuda ekşisözlük’e bakmanızı tavsiye edebilirim. Vancouver hakkındaki çoğu şey doğru çıktı.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu

İyi tamam da bunlar kaça patlayacak ? Bize de mi ?

Evet maddi boyut gerçekten can sıkıcı ve atlanmaması gereken bir boyut. Yurt dışında okumak için hatırısayılır bir miktarı gözden çıkarmalısınız. Türkiye’de bile özel üniversitelerin ücretleri hiç de azımsanmayacak boyutta. Ortalama aylık harcamanızı okul ücretleriyle birlikte hesap edin. Bu tarz hesaplamalarda kullanabileceğiniz websiteleri bulunuyor. Google araması yapabilirsiniz.

Örnek arama: How Much Does it Cost to Study in the US?

Örneğin, aşağıdaki tablo Amerika’da ilgili akademik yılında harcayabileceğiniz olası miktarı gösteriyor. Elbette bu durum şehir, okul vb. durumlara göre değişir ve elbette seçtiğiniz yaşam tarzına.

Average fees at US universities, 2016-17
Public two-year colleges
Public four-year colleges (in-state fees)
Public four-year colleges (out-of-state fees)
Private non-profit four-year colleges
Tuition and other fees
$3,520

$9,650

$24,930

$33,480

Room and board

$8,060

$10,440

$10,440

$11,890

Total (per year)

$11,580

$20,090

$35,370

$45,370

 

Not: Üniversiteyle iletişime geçtiğinizde burs alıp alamayacağınızı da öğrenmeniz iyi olur. Ayrıca burslu başvurular tarzı konuları araştırmayı unutmayın.

 

 

Başvuruları okulum bitince mi yapmalıyım ? 12. sınıfta yurt dışı eğitime hazırlık nasıl olmalı ?

Bu konuda Üsküdar Amerikan Lisesi’nin yayımladığı tavsiyeleri sizlerle paylaşacağız.
12. Sınıf

Başlıyoruz! Odaklanmanız gereken konular son başvuru tarihi, sınav ve başvuru! Ama eğer 11. sınıfta gerekli hazırlıkları yapmışsanız, danışmanınızla görüşmüş, sunumlara katılmış ve yazı verimli bir şekilde geçirmişseniz bu dönem uçup gidecek!

Bu sene organizasyon, zaman yönetimi ve iletişim çok önemli olacak. Yapmanız gereken şeyleri erteleyecek vaktiniz artık yok! Başvuru tarihlerini ve başvurunun gidişatını takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır. Herhangi bir sorunuz, takıldığınız bir konu veya endişeniz olduğu takdirde her an danışmanlarınızla iletişime geçebilirsiniz.

Tekrarlamak istediğiniz sınavlara girebilirsiniz. Erken başvuru yapan öğrencilerin en geç Ekim ayındaki, normal başvuru yapacak öğrencilerin ise en geç Aralık ayındaki sınavlara girmesini öneririz. Bazı okullar erken başvuru için Kasım, normal başvuru için de Ocak sınav sonuçlarını da kabul etmektedir. Okulların sınav şartlarını araştırmak öğrencinin görevidir.

Tavsiye mektuplarınızın ofisimize ulaştığına emin olun. Hatırlatma ve bilgilendirme amaçlı olarak gönderdiğimiz e-mailları mutlaka okuyun. Bu dönemde pek çok hatırlatıcı email gelecektir.  Amacımız bir çok işi bir arada yaptığınız bu dönemde organize olmanıza yardımcı olmaktır.

İkinci dönem başladığında başvuruların büyük bir bölümü tamamlanmış olacaktır. Bahar ayında okullardan sonuçlarınız hakkında yanıtlar almaya başlayacaksınız. Bu sırada akademik performansınızı sürdürmeniz çok önemlidir. Ocak ayında 1. Dönem notlarınız üniversitelere gönderilecektir. Mayıs ayında hangi üniversiteye kayıt yaptırmak istediğinize karar vereceksiniz ve ICCO bu üniversitelere dönem sonu notlarınızı yollayacaktır.

Kaynak

Gribilge.com olarak yurtdışı eğitim maceranızda başarılar diliyoruz, aramaya güvenin ve kararlarınızı doğru insanların yardımıyla kendiniz verin. Unutmayın orada yıllarca yaşayacak olan sizsiniz. İyi şanslar

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Gribilge.com

Hakan Caba

Bir yorum bırakın