Yurtdışında Üniversite Okumak İçin LYS Şart Mıdır ?

14
4094

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin merak ettiği konulardan biri bu üniversitelere girebilmek için YGS ve LYS’nin şart olup olmadığıdır. Bu soruya 2 türlü cevap verebiliriz.

1.

YGS + LYS’ye girerek ÖSYM tercih kapsamında yer alan yurtdışındaki üniversite bölümlerinde okuma şansınız vardır. KKTC’deki üniversite bölümleri gibi.

2.

Kılavuzda yer almayan üniversitelere bazı koşulları sağlayarak gidebilirsiniz. Örneğin YGS’den baraj puanı (180) geçmek gibi. Bazıları bu tarz bir istekte bulunmamaktadır. Yurtdışındaki üniversitelerle bağ genellikle çeşitli eğitim ajansları aracılığıyla yapılmaktadır. Kısacası koşullar üniversiteden üniversiteye, ülkeden ülkeye değişebilir.

Yurtdışında okuyup Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız YÖK olarak denkliği tanınmış bir üniversitede okumanızı öneririz.

kitaplar

14 YORUMLAR

 1. slmlar ben sağlık meslek lisesi mezunuyum bölümüm dışında herhangi bi üniwerstede 4 yıllık okumam için ne kadar puan almam gerkir fark etmez dört yıllık olduktan sonra neresi hangi bölüm olrsa giderim bana yardmcı oln lütfn en azkaç puan almalıyım

 2. AÇIKCASI FARKETMEZ NERE HANGİ ÜNİ. DAHA İYİ BİLMİYORM BİLE EĞER SİZ BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEWİNİRİM NEREYE HANĞİ ÜNİYE GİTMEM DAHA KOLAY OLUR SİZCE BANA YARMCI OLUN LÜTFEN BİDE AÇIKÖĞRETİM LİSANS BÖLÜMLERİNDEN HANGİSİNİ OKUMAK DAHA KOLAYDIR ONUDA SÖYLERSENİZ SEWİNİRİM MATAMATİĞİM İYİ DEĞİL BUNUDA BİLMENZ GEREKEBİLİR

  • matematiğiniz kötüyse aöf sözel bölümleri tercih etmelisiniz. paranız varsa özel üniversite seçebilirsiniz. iyi bölüm ve düşük puan.

 3. hocam aöfede lisans olarajk okuması sizce en kolay sözel bölüm hangisidir bide okunduğunda işe yarayabilecek sözel bölüm hangisidir bu iki sorumu cevaplarsanız sevinirim

  • genelde işletme iktisattan iş çok bulunur sözel olarak işiniz zor hangi bölümü tavsiye etsem ek çaba sarfetmeniz gerekecek mezun olduktan sonra.

 4. hocam sen bana bi bölüm söyle ona yazılıcm benim hiç bi fikrim yok o yüzden sen ne dersen o bölüme gidicem hocam gitmem gerken bi bölüm söyleyin lütfen bana

 5. Gribilge.com sitenizde böyle bir konuyu ele aldığınız için çok teşekkür ederim.Ben bu sene lise son sınıfı okuyorum ygs’den ygs3,4,5ten barajı geçtim.Şimdi ben liseyi bitirdiğimde bilgisayar çıkışlı olucam.Yurtdışında’da bilgisayar ile ilgili bölüm düşünüyorum.
  Benim yurtdışında üniversiteyi okumam için Türkiye’de herhangi bir üniversitenin bilg.müh.kazanmış olmam gerekir mi yoksa barajı geçme yeterli midir ?

  • barajı geçmelisiniz. konuda bahsettiğimiz gibi yurtdışına öğrenci gönderen firmalar var onlarla görüşebilirsiniz. ülkeden ülkeye koşullar değişebilir.

 6. Iyi aksamlar ben guzel sanatlar lisesi son sinif ogrencisiyim bu sene. Ailem Avusturya Viyanaya tasinma gibi bi karar aldilar bende universite egitimimi orada gorecegim. Benim burda ki bolumum muzik burda ki universitelerde bizim bolumumuz sadece ygs puani istiyor baraj puani 140 benim orda egitim alabilmem icin burda ki baraj puanimi gecmem yeterlimi yoksa bazi universitelerin koydugu 180 baraj puanini gecmem mi gerekiyo ayrica viyana yada salzburg universitesi lys zorunlulugu istiyor mu? Cunku bizim bolumumuz mmeslek sinifi oldugu icin turkiyede sadece ygs zorunlulugu istiyor baraj puanida 140 simdiden yardiminiz icin tesekkurler

 7. merhabalar ben şimdi lise 4 e geçtim yurdışında okumaya karar verdim. şimdi yurtdışında yçk denkliği yerde okusam mı daha çok yararı olur yoksa normal paralı bir üniversitede okumak mı yararlı olur? para sıkıntı değil benim için. eğer paralı olanlar daha iyiyse paralı olanda okuyacam ve dershaneye başlamiyacam bilgi verir misiniz acill lütfen. teşekkürler 🙂

 8. hocam bir sorum olacaktı.ben azerbaycanda mimarlık okuyorum ve yatay geçiş yapmak istiyorum türkiyeye özel bir üniversteye ama sınavsız gittim.geçiş için ygs den barajı geçmem yeterli mi?

 9. Merhaba Hocam,

  Harran üniversitesi işletme myo mezunuyum. açıktan 3/4 okumaktayım. Fakat aniden hayat şartlarını geçde olsa farkına vardığımdan tekrar okumaya karar verdim. Ticaret Meslek Muhasebe eşit ağırlık çıkışlıyım. Dersaneden sayısal sınıfına yazıldım. ygs sınavındna 180 puan alsam. özel’den Türkiye yada kıbrıs üzerinden DİŞ HEKİMLİĞİ okuyabilir miyim ?

Bir yorum bırakın