Yurtdışında yüksek lisans yapmak: ücretler, burslar ve tavsiyeler

0
3794

Yurtdışında yüksek lisans yapmak karmaşık bir iş elbette. Bu yazımızda detaylarıyla yurtdışında yüksek lisans yapmak için gerekenleri, yurtdışı lisans ücretlerini, MEB tarafından verilen YLSY bursunu ve sosyal tavsiyelerimizi sıralayacağız.

Her türlü burs ve ücret konularına bulaşacağız ancak öncelikle sosyal tavsiyeler ile başlayalım:

 • Şimdi şöyle bir durum var nereye giderseniz gidin memleketinizden olan insanlarla karşılaşacaksınız elbette yabancı bir ülkede aynı ülkeden olmak farklı bir ilişki demek. Orada arkadaş seçiminizi dikkatli yapmalısınız. Türklerle yakın arkadaşlıklar kurmak sizi hem dil pratiği açısından hem de yurtdışında istediğiniz deneyimden uzaklaştırabilir. Evet biraz acı bir tavsiye ancak çevrenizde giden varsa oturup bir konuşun dilerseniz.
 • Yurtdışında yüksek lisans risklidir ve gerçekten sıkı bir çalışma ister. Bir Erasmus’a, ülkemizdeki esnek yüksek lisans programlarına benzetmeyin zorlu bir süreç geçireceksiniz, sadece dersi dinleyip eve dönmeli bir döngüye girdiğiniz halde sonunuz gelebilir. İncelenmeden hazırlanmış sunum vb. tarzı çabalarınız bol not olarak geri dönmeyecek. Çok sıkı çalışmanız gerekecek.
 • Kütüphaneler: evet buralarda pek fazla gitmediğiniz yerler Kütüphaneler yeni eviniz olacak. Her türlü kaynağı ve ders çalışma ortamını burada bulabileceksiniz. Kitap temini açısından da oldukça zengindir.
 • Tabi alkolü kesinlikle reddedemeyiz ancak sosyal yaşam ile akademik yaşamınızın arasında bir denge olmalı. Hepimiz gezip eğlenmek istiyoruz ancak yapılması gereken işler, hedefler ve hayaller var.
 • Kendi kendinize yetebilmeyi öğrenin. Bu basit hayatta kalma özelliğidir. Hasta olabilirsiniz başınıza başka bir şey gelir, etrafınızda birileri olmayabilir bu nedenle kendinize dikkat edin.
 • Bir hobi bir aktivite. Aslında hobi için yurt dışına gitmeye gerek yok ancak orada sosyal olarak aktif kalmak için hobi edinin.
 • Akademisyenler ile iyi ilişkiler içerisinde olun. Bunu dümdüz bir tavsiye olarak algılamayın, gerçekten düşünceli ve iyi mizaçlı biri olmak neden orada bulunduğunuzu düşünmek işinize yarayacaktır. Bu süreçte size yardımcı olacaklar ancak büyük işi kendiniz halledeceksiniz.

Yurt dışı yüksek lisans bursları

Bir çok eğitim vakfı ve kuruluş öğrencilere yurtdışı eğitimi için burs sağlamaktadır. bu başlık altında yüksek lisans ve doktora için burs veren kurumlara yer vereceğiz.

Türkiye Eğitim Vakfı

TEV, bir çok ülke için öğrencilere burs veriyor. Bu ülkeler arasında Batı Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Almanya, İtalya, Fransa ve Danimarka gibi ülkeler yer alıyor. TEV başvuruları vakfın (tev.org.tr) sitesinden yapılıyor. Genellikle adaylardan istenen nitelikler şu şekilde:

TEV bursu için aranan genel şartlar

a)   T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak. (1988 doğumlular başvurabilirler.)

b)  Türkiye sınırları içinde eğitim veren Fakülte veya Yüksekokulların son sınıflarında yukarıda belirtilen dallarda öğrenim görmek veya mezun olmak. (İşletme Yönetimi için mezun ve en az 2 yıl iş tecrübesi olanlar)

c)   Lisans Genel Not Ortalamasının 4 üzerinden 3 olması, (Sadece Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görenler veya mezun olanlar başvuru yapabilir)

d)  Yüksek Lisans programının gerektirdiği yabancı dili öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmek.

e)   Bu öğrenimi ailenin gelir ve imkanları ile yapamayacak durumda olmak.

TEV yurtdışı burs başvuruları genellikle Ocak ayına kadar kabul edilmekte. Google araması yaparak ilgili burs başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.

MEB’in YLSY Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı da yurtdışı için burs sağlamakta. Bu hem yüksek lisans hem de doktorayı kapsıyor ancak diğer burslar gibi değil karşılıklı bir burs veriliyor.

Verilen burs karşılıklı olup öğrenciler;

a) Yurt içinde resmî burslu statüde öğrenim göreceği süre kadar,
b) Yurt dışında resmî burslu veya kısmi burslu statüde öğrenim göreceği sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlü olacaklardır.

YLSY bursu aynı zamanda yurtdışında okumaya gidip başarısız öğrenciler için geri ödeme içeriyor:

Yükseköğretim kurumları adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini
tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

Bu nedenle MEB’in vereceği YLSY bursunun koşullarını dikkatle incelemenizi önermekteyiz. Burs kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz.

Fulbright Bursu

Bu burs ABD’de öğrenim görmek isteyen öğrenciler içindir ve doktora ile yüksek lisans alanlarını kapsar. Ekonomik olarak baya kapsamlı bir burstur ve bir karşılık söz konusu değildir. Bitiren öğrenciler ya ülkelerine geri dönmeli ya da iki yıl bazı kurallar gereği Amerika’da kalmalıdır.

Verilen burslar:

 • Doktora Bursu
 • Yüksek Lisans Bursu
 • Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu

Fulbright’ın verdiği burs miktarı

Fulbright Öğrenci Programı her bursiyer için yıllık maksimum 50.000 ABD Doları’na kadar eğitim ücreti ve masraflarını (1.000 ABD Doları kitap masrafı, 350 ABD Doları yerleşme masrafı ve Sağlık Sigortası bu tutara dahil), gidilen şehre bağlı olarak bir çizelge üzerinden belirlenen aylık yaşam masraflarını (1.280 – 2.160 ABD Doları arası) ve gidiş-dönüş uçak bileti masrafını kapsamaktadır. Detaylar için fulbright.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İsveç Enstitüsü Bursları

İsveç Enstitüsü, her yıl 10-15 öğrenciye burs vermektedir. Bu enstitünün burs duyurularını YÖK’ün sitesinde de bulabilirsiniz. Ekonomik olarak kapsamlıdır her türlü masrafınız karşılanır, eğitim dili genellikle İngilizce’dir. Başvuru duyurusu incelemek için tıklayınız.

MEB’in duyurusunu yaptığı: Yabancı Hükümet Bursları

Yabancı Hükümet Bursları, herhangi bir ülke tarafından MEB’e iletilen burs programlarını kapsar. Bu ülkeler sadece Avrupa ülkeleri değildir. Meksika’dan Fas’a Çin’den İsrail’e bir çok ülkenin duyurusu yapılmaktadır. Yabancı Hükümet burslarını http://abdigm.meb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Jean Monnet Bursu

Kamu ve özel sektör çalışanları, üniversite son sınıf ve lisansüstü (yüksek lisans veya doktora) öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli Jean Monnet Bursundan faydalanabilir. Bu burs programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilir. Sitesinden koşullarına ulaşmak mümkündür.

İngilizce için dil yeterliliği aranır

 • TOEFL en az 550 (yazılı) veya 213 (bilgisayarda) veya 79 (internet)
 • IELTS (Akademik) : en az 6.5 / 9.0
 • PTE (Akademik): en az 71
 • CAE: en az B
 • CPE: en az C
 • KPDS/YDS en az 80 (şartlı kabul)*

Erasmus Mundus Bursları ve Erasmus Kredi imkanları

Erasmus+ yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için Kredi programı düzenleyebilmektedir.

Erasmus+ Programı kapsamında, lisansını tamamladığı ülkeden başka bir Program Ülkesinde yüksek lisans seviyesinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler için anlaşmalı mali kuruluşlar aracılığıyla uygun koşullarda banka kredisi imkânı sunan “Yüksek Lisans Kredi Garantisi” desteği bulunmaktadır. Detaylar için Ulusal Ajans’ın Erasmus+ websitesini ziyaret ediniz.

Kredi miktarları

Yükseköğretim öğrencileri, yurt dışında yapacakları yüksek lisans eğitimi harcamalarına katkı sağlamak amacıyla, bir yıllık yüksek lisans programı için azami 12.000 Avro, iki yıllık yüksek lisans programı için azami 18.000 Avro krediye başvurabilmektedirler. Kredi desteği, aşağıdaki özel şartları ile geri ödemeyi kolaylaştırmaktadır:

 • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin herhangi bir  maddi teminat sağlaması gerekmemektedir.
 • Faiz oranı, piyasa faiz oranından daha düşüktür.
 • Geri ödeme, öğrenim tamamlanmasından iki yıl sonrasına kadar ertelenebilmektedir.

Mundus başvuruları genellikle, sosyal bilimler alanlarında verilmektedir. Detaylar için ziyaret ediniz: https://goo.gl/qbs5nD

Emile-Boutmy Bursu

Fransa’da okumak isteyen AB dışı ülkelerin vatandaşlarına verilen bu burs, bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekildedir ve akademik yılın öncesinde aralık ayına kadar başvurular alınmaktadır. Elbette bu tarihlerde değişiklik olabilir. “Emile Boutmy Scholarships for Non-EU Students at Sciences Po” şeklinde aratarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yüksek Lisans ücretleri

Yurtdışında burssuz yüksek lisans okumak için ne kadar bütçeniz olmalı ?

Bu sorunun cevabı okuyacağınız bölüm, şehir ve üniversite ve ülkeye göre değişmektedir.

 • Amerika’da yüksek lisans için yıllık 24 bin dolar harcamanız gerekir bu başlangıç fiyatıdır. Örneğin mühendislik okumak istiyorsanız bu fiyat 32 bini bulabilir. Yaşam gideri olarak ev arkadaşı ile birlikte kalmayı düşünürseniz eve kira olarak 500-600 $ ayırmanız gerekir. Yurt ve aile yanı gibi tercihlerde 300 dolarlık yerler bulabilirsiniz.
 • Almanya’da yüksek lisans: Almanya’da eğitim devlet desteklidir ve dili Almanca’dır bu nedenle okula ödeme yapmanız gerekmez aynı zamanda koşulları sağladığınız takdirde kabul edilme olasılığınız yüksektir. Aylık 700-800 euro ile geçinebilirsiniz.
 • Polonya’da yüksek lisans: Polonya yüksek lisans ücretleri 2,500 € civarı başlamaktadır. 2 yıllıktır ve bölümlere göre değişir. Polonya’nın para birimi TL ile neredeyse aynıdır. Aylık 1500 tl ile geçinebilirsiniz.
 • İngiltere’de yüksek lisans: İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir. Toplam harcamanız gereken tutar 23 bin dolar ile 50 bin dolar arası değişebilir. Bölümlerin yıllık ücreti 6000 sterlinden başlamaktadır. Londra’da yaşam pahalıdır ancak diğer şehirlerde daha tasarruflu olabilirsiniz.
 • Kanada’da yüksek lisans ücretleri: Kanada’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer ve ücretler 17 bin dolar ile 35 bin kanada doları arasında değişebilir.

Ülke – En Düşük Ücret
Amerika  – 30 bin
İngiltere – 23 bin
Almanya – 8 bin
Fransa – 9 bin
İtalya – 7 bin
İsveç – 12 bin
Kanada  – 17 bin
Avustralya – 15 bin
Rusya – 7 bin
Çin – 24 bin
Macaristan – 11 bin
Ukrayna – 10 bin
İsviçre – 22 bin
Malezya  – 20 bin

Not: Tüm ücretler bölümlere göre farklılık gösterir. Ücretler aynı zamanda esnek olabilir, üniversite ile iletişime geçerek ödeme ile ilgili fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Burs sorabilirsiniz. Bazı okullarda ilk yılın ardından başarınıza göre de burs veya indirim sağlanabilmektedir. Yukarıda yer verdiğimiz ücretler her yıl değişebilir bu nedenle listeye çok bağlı kalmayın ve kendi araştırmanızı, okullarla iletişime geçerek yapmanız daha faydalı olabilecektir.

Not 2: Yurt dışı yüksek lisans yapacağınız okulun URAP listesinde olmasına dikkat edin. YÖK’ün belirlediği listeler dışında kalan üniversitelerin ülkemizde denkliği bulunmayabilir. Diplomanızın burada da geçerli olabilmesi için uluslararası sıralama kuruluşlarında bulunan üniversitelerden eğitim almalısınız. Bu konuda ekstra bilgiyi ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz: Yurt dışında okumak isteyen öğrencilere tavsiyeler

Oldukça uzun bir yazı oldu farkındayız ve bitmek üzere. Yurtdışı yüksek lisans eğitimi ile ilgili merak ettikleriniz (en azından temel kısmını) cevapladığımızı düşünüyoruz. Eksik kısımları veya kendi görüş ve yorumlarınızı bize yorum sekmesinden iletebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakın