Yusuf Tekin’ten liselere girişte yeni sisteme dair detaylar

0
926

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, liselere girişte yapılacak yeni uygulamalar hakkında bilgi verdi. MEB Müsteşarı Tekin’in açıklamalarından başlıklar şu şekilde:

“Sınavı farklı iki oturum gibi değil ama arada kısa bir ihtiyaç molası verecek şekilde organize edeceğiz” (Katılmak isteyenler için genel bir sınav yapılacak, sınava katılmak istemeyen adaylar evlerinin yakınında bir liseye yerleştirilecekler)

Farklı program uygulayan okulları sınavla öğrenci alan liseler statüsünde olacak. (Meslek, Teknik ve Anadolu Liseleri)

Rehber öğretmenler bu yeni sistem süreci boyunca öğrencilere yardımcı olacaklar.

Yeni bir yere taşınan öğrenci o bölgedeki liseleri tercih edebilecek.

 

Liseye girişte kontenjan sıkıntısı yok, her öğrenci liseye gidebilecek.

“Sanki çok sayıda öğrenci liseye yerleşemeyecek gibi bir algı var. Devlet okullarında 9’uncu sınıflarda toplam kontenjan 1 milyon 300 bin. 8’nci sınıfta olan çağ nüfumusuz 1 milyon 180 bin. 200 bin civarında özel okulları da ekleyinde 1.5 milyon gibi bir kontenjan oluyor.”

Merkezi sınavdan önce tercih edebilecek okullar açıklanacak

Veli çocuğun hangi liseye devam edeceğini bilmiyorum diyebilir. Ben çocuğun sınav takvimi açıklanmadan önce bir olanak sunacağım. Çocuğun sınava girmezse bu okullardan birine yerleşecek diyeceğim. Bu yıl daha fazla sayıda insan sınava gircektir. Önümüzdeki yıllarda yerleştirme sağlıklı yapılınca bu sınava giren öğrencilerin kontenjanın 2 katını aşmayacağanı tahmin ediyorum.

İmam Hatip zorunlu değil

Herkesi imam hatiplere gönderecekler eleştirisi yersiz. Türkiye’de bazı vatandaşlar imam hatibe göndermek istiyor çocuklarını. Yapılan araştırmalara, saha çalışmalarına göre yüzde 12 bandında bir kesimin imam hatibe yerleştiğini görüyoruz. Öğrenci tercih ederse yerleşecek, istemezse yerleşmeyecek.

Pansiyonlu okullar da tercih edilebilir

4 bin’e yakın lisemizin pansiyonu var. Bunların önemli bir kısmının boş kalacağı sayılabilir. Herhangi bir Anadolu lisesi 9’uncu sınıf kontejanı 120 diyelim, 30-40 tanesi pansiyonda kalıyor. Diğleri civarlardan gelmişler. Mahallinde yerleştirdiğimizde boş kalabilir. Çocuğunuz 5 okuldan birine yerleşemedi diyelim. Pansiyonda kalmak koşuluyla evinize yakın olmayan bir okulu tercih edebilir. Biz çocukların eğitime erişimde yaşadığı sorunları azaltmaya çalışıyoruz. Açık lise vb. seçenekler de var. İstemediğim bir okul türüne gittim eleştirisi doğru olmaz. Bu mümkün değil.

Bir yorum bırakın