Yüzde 15 Konut Katkısı İle İlgili Merak Edilenler

0
1024

Devlet konut almak isteyen evlilere ve hiç evlenmemiş olanlara %15’lık konut katkısı sağlayacak. Uygulamanın ayrıntıları belli olmaya başladı.

Kimler %15 Konut Katkısından faydalanabilecek ?

“Yeni evlilikleri teşvik etmek istiyoruz. Eskiden ‘Nüfus az olsun, konuta az ihtiyaç olsun ve az üretilsin’ gibi bir görüş vardı. Şimdi ise biz aksini söylüyoruz. Teşvik yeni konut edineceklerin konut edinme için getirilen şartlarını hafifletmek suretiyle olur. Yüzde 25’in peşin ödenmesi o sektör için bir teminat oluyor. Yüzde 25 peşinat toplamak bir teminat aynı zamanda da bir yük ise bu yükü hafifletelim istiyoruz. Hafifletilmesinde doğacak sonuçlar ne? Bir, konut sahibi olmakta talebi arttırıcı bir etki yapacak ve özellikle düşük gelirlilerin daha kolay konut sahibi olması temin edilecek.

Teşvik kaçıncı ev için geçerli olacak ?

Hükümetin vereceği yüzde 15’lik destek, ilk evde geçerli olacak. İkinci ve üçüncü ev için değil. Ve bu daha çok yeni evliler için olacağı için evlilikleri aynen çeyiz hesabında olduğu gibi evlilikleri de teşvik etmiş olacağız. Evlilikle gelen zorlukları paylaşmış olacağız. Bu konut talebi artışı inşaat sektörünü de rahatlatacak.

1880lerde yaşadıgı ev

%15’lik katkı nasıl hesaplanacak ?

Kanun yürürlülüğe girdikten sonra bir bankayla anlaşarak ‘Ben konut edinmek üzere bir hesap açma istiyorum’ diyerek, hesaba para yatırmaya başlandığında, hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup, kullanıldığında yüzde 15 devlet verecek. Yani 100 bin lira biriktirmişse, 15 bin lira da devlet verecek.

Kaç yıl para biriktirmek gerekiyor ?

Hesaba yatırılan para 5 yıl tutulacak. Teşvik takriben 5 yıl için yüzde 15, 4 yıl için yüzde 12, 3 yıl için ise yüzde 10 olacak. Böylece en az 3 yıl o tasarruf teşvik edilmiş olacak. Bu devletin konut talebini artırmak suretiyle inşaat sektörünü, konut alımlarında peşinat yükünü hafifletmek suretiyle yeni evlilere ve daha düşük gelirli kesime yaptığı bir destek olacak.”

Akşam Gazetesi

Bir yorum bırakın