Zaman (Saat) Dilimi Nedir ? Nasıl Belirlenir ?

1
25623

Zaman dilimi yeryüzündeki bir bölge için standart zamanı belirtir.  Böylece farklı ülkelerdeki insanlar hukuki, ticari ve sosyal işlerini zaman dilimine uygun olarak görürler. Saat dilimi bölgenin başlangıç meridyenine (İngiltere, Greenwich) uzaklığı ile belirlenir. Her bir meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakika olduğundan; 15 derece meridyen uzaklığı 1 saatlik zaman dilimi farkı demektir.

Aşağıdaki dünya haritasında zaman dilimleri UTC (yani başlangıç meridyenine göre) belirtilmiştir.

 

 

Türkiye’nin evrensel zaman dilimi buna göre +02 ve (+03)’dür. Parantez içindeki saat dilimleri yaz saati, diğerleri ise kış saati zaman dilimini belirtir.

Not: Topraklarının genişliği açısından 15 meridyen arasını geçen ülkelerde çift saat uygulaması düzenlendiğinden aşağıdaki haritada aynı ülke için 2 zaman dilimi görebilirsiniz.

+02’nin anlamı İngiltere’de saat 10 iken, Türkiye’de saatin 12 olduğudur. Aşağıdaki farkları dikkate alarak herhangi bir ülkede saatin kaç olduğunu kendi ülkenizin saatine göre hesaplayabilirsiniz.

Örneğin şuan Türkiye’de saat 02:30 ise ABD ve Kanada’nın pasifik saat (-08) dilimine göre saat 16:30’dur.

Zaman Dilimini hesaplarken Windows işletim sistemlerinde bulunan saat ve tarihi ayarla kısmından dünyadaki zaman dilimlerini görebilir ve saat farkı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

İki ülke arasındaki meridyen (boylam) farkını biliyorsanız, saat farkını kendiniz hesaplayabilirsiniz:

1 meridyen= 4 dk  

15 meridyen = 60 dk (1 saat)

Not: Meridyenler dünyayı diklemesine 360 eşit parçaya bölerler, 180 doğu, 180 batı meridyeni vardır. Farklı yarımkürelerde zaman dilimi farkını bulmak için meridyenler toplanmalıdır, aynı yarımkürede bulunan ülkelerdeki zaman farkını bulmak için meridyen sayısı birbirinden çıkarılır.

Örnek:

15° Doğu Meridyeni ile 45° doğu meridyeni arasındaki saat farkını bulmak için: 45-15= 30° yani 2 saat zaman farkı vardır.

30° Batı Meridyeni ile 15° doğu meridyeni arasındaki saat farkı ise (30+15=45°)  3 saattir.

 

Ayrıca Bakınız: Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC)

1 YORUM

Bir yorum bırakın