Ziraat Fakültesi Öğrencilerine Özel Tarım Arazisi

0
1001

Harran Üniversitesi beklenmedik bir uygulama ile Ziraat Fakültesi’ni kazanan her öğrenciye birer dönüm tarım arazisi kiralayacak ve öğrenciler bu arazide uygulamalı eğitim ve tarımsal üretim yapabilecek.

Her öğrenciye bir dönüm

2017-2018 öğretim yılı ile birlikte başlayacak uygulamaya göre fakülteyi kazanan öğrenciler yapılan sözleşme ile birlikte birer dönüm arazi kiralayacak. Burada tarımsal faaliyet yapacak öğrenciler ürettikleri ürünleri satarak gelir elde etme şansı da yakalayacak.

Kredi ve hibe desteği

Öğrenciler ayrıca ürünlerini tarımsal sigortalar kapsamında güvence altına alabilecek ve Genç Çiftçi Projesi başta olmak üzere tarımsal üretime yönelik kredi ve hibe desteklerine başvuruda bulunabilecek.

Girişimci ziraat mühendisleri yetiştirilecek

Ziraat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Recep Gündoğan, “Bu uygulamayla  öğrenciler teorik bilgilerin yanısıra pratik  olarak öğrendiklerini,  fiili olarak uygulayarak üretim yapacaklar ve okula devam ederken gelir elde edeceklerdir. Diğer yandan  kooperatifçilik, tarım sigortacılığı gibi   konularda beceri kazanacaklar” dedi.

Dekan Gündoğan, bu yeni uygulama ile 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren ziraat fakültesini kazanan  öğrencilerle kayıt esnasında arazi kiralama sözleşmesi yapılarak, her bir öğrenciye bir dönüm arazi kiralayacaklarını belirtti. Böylece öğrenciler birinci yıldan itibaren kiraladıkları arazilerde tarımsal faaliyette bulunacaklar ve ürettikleri ürünleri satarak para kazanabilecekler. Hatta öğrenciler  bu  ürünlerine tarım sigortası yaptırabilecek ve  başta  genç çiftçi projesi olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çeşitli  kredi ve desteklerine başvurma imkanına kavuşacaklar.

Kaynak

Bir yorum bırakın