Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı ?

0
993

Bedelli askerlik tartışmalarının ardından konu ordunun tamamen profesyonel olması ve zorunluluğun kaldırılıp gönüllük esasına dayanılmasına geldi. Şimdilik pek mümkün olmadığını bildiğimiz bu olay, bedelli askerlik yapmak isteyenlerin çoğu tarafından olumlu karşılanıyor.

Argetus Araştırma Şirketinin yaptığı ankete göre gençlerin yüzde 64’ü bedelliye evet derken, yüzde 36’sı hayır dedi. Bedelli askerliğe ‘evet’ diyenlerin yüzde 90’ı da profesyonel orduya geçilmesini isterken, ‘hayırcı’ların gerekçesi ise PKK sorunundan dolayı olduğunu söyledi.

Bu oran, ankete katılanların yüzde 57-58’i anlamına geliyor. Ankete katılan bin kişiden bedelli çıksın diyen 640 kişinin 397’si telifteki 28 yaş sınırını yüksek buluyor. Ancak ankete katılanlar 18 bin TL bedelli ücretini makul görüyor.

askerlik tecil

Hayırcıların gerekçesi PKK sorunu 

Ankette bedelliye ‘hayır’ diyenlerin gerekçeleri de soruldu. Bedelliye hayır diyenlerin en büyük gerekçesi PKK olduğunu söyleyerek ‘Çözüm süreci tamamlanmadan bedelli askerlik olmaz’ dedi. Diğer karşı çıkanların gerekçeleri ise komşu ülkelerdeki çatışma ve gerilimler ile bedellinin fakir-zengin adaletsizliğine yol açacak olması.

Bir yorum bırakın